Letničky vám zkrášlí zahradu

Tolik rozmanitých variant barev, tvarů, výšek a vůní nám nemůže nabídnout žádná jiná skupina květin než letničky. Ty se totiž dokážou seřadit do záhonu, stejně tak jako volně viset přes zídku, šplhat po opoře anebo vytvořit přísné ornamenty. Přitom dokážou ještě krásně vonět, vytvářet semena a případně jimi ještě ochránit rostlinu, která to potřebuje.

Dvouletky bývají také často přiřazovány k letničkám, protože mají podobné vlastnosti. Ve své domovině bývají trvalkami, ale člověk dokázal využít jejich schopnosti za jediný rok vyrůst, rozkvést i vytvořit kvalitní semena. V našich podmínkách je pěstujeme pouze krátkodobě. Zimu by zde totiž nepřežily. Takovéto jejich pěstování má i výhody, dává nám totiž možnost zakrýt jinak holý pozemek, vytvořit různé vysoké skupiny rostlin, případně zdůraznit tvarové detaily anebo zakrýt, co má zůstat skryto. S jejich pomocí můžeme i několikrát za sezonu změnit tvář našich zahrad.

S letničkami začíná sezona poněkud dříve než s jinými rostlinami. Již koncem zimy totiž musíme vybrat s ohledem na naše požadavky i požadavky rostlin druhy, které nám odvedou tuto milou službu. Vše začíná výběrem semen. Mnohé letničky můžeme vysít přímo na záhon, a to obvykle v průběhu dubna. Většina letniček – spíše těch na dojem efektnějších bude ale vyžadovat výsev do teplého pařeniště anebo do skleníku, aby se tak stihla připravit na květnovou výsadbu.

Některá semena lze vysévat na záhony již na podzim. Takové rostlinky pak bývají mohutnější a kvetou vydatněji než ty z jarního výsevu. Využijí ke svému prospěchu zimní sněhovou přikrývku i bohatou jarní vláhu než se probudí v celé své kráse. Takto můžeme vysít například černuchu, letní ostrožky, některé máky anebo měsíček zahradní.
Letničky nám mohou přinést radost ze své krásy ale i v zimě. Do okruhu těch, které mají tuto dlouhověkost téměř v popisu práce, jsou rostliny vhodné k sušení.

Jmenujme alespoň některé druhy letniček vhodných k sušení: statice (Limonum sinatum), oblíbené slaměnky (Helichrysum nebo smilek (Helipterum). Dále je možné také sušit laskavec (Amaranthus) s dlouhými převislými klasy kvítků, semeníku černuchy (Nigella).
Je jisté, že nikdo z milovníků pestré květinové krásy si nedokáže představit například okenní truhlík, závěsný koš, balkonové nádoby atp. bez své oblíbené barvy. A tak je možno vybírat z pestré škály doslova karnevalových barev jako je oranžová – slunečnice roční (Helianthus annus), venidium (Veniodium fastuosum), jehož poupata se otáčejí za sluncem, rozvitý květ už nikoli, krásenka (Cosmios sulphurens), kalifornský máček (Eschscholtzia californica). Dále pak krásná červená, kterou můžeme vidět na monardě (zavinutka hřebenová) nebo litoška (Tithonia rotundifolia).

Zahrada je pro nás takové tiché pohlazení na duši i oku, a letničky jsou květiny, které nám mohou pomoci tento obraz krásy dotvořit k naší spokojenosti.

Zajímáte se o letničky? Pak si určitě přečtěte náš článek Nejoblíbenější letnička našich zahrad – hledík

Text: Zuzana Bohdalová

23.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist