Léto s pestrými ostálkami

V našich podmínkách se sice tyto původem mexické krásky chovají poněkud přecitlivěle, přesto se na letničkových záhonech okrasných zahrad už před mnoha lety pevně zabydlely. Ostálky neboli cínie (Zinnia) se totiž za péči odmění velkými květy mnoha barev, které zdobí zahradu i kytice ve vázách od června až do října.

Léto s pestrými ostálkami
Léto s pestrými ostálkami (Zdroj: shutterstock.com)

Právě pro dlouhou dobu kvetení si cínie jistě oblíbíte. Z jedné rostliny vyroste několik tuhých stonků vždy s jediným květem, zejména vyšší druhy se tak výborně hodí i k řezu a ve váze přečkají i několik týdnů. Cínie můžete zkusit pěstovat ze semínek v pařeništi, jednodušší ale je koupit v květnu již vzrostlé sazenice a umístit je přímo na záhon. V té době se již nemusíte obávat, že vám vymrznou. Potřebují dobře propustnou humózní zeminu, pokud takovou nemáte, použijte kompost nebo zahradnický substrát pro pěstování letniček a zeminu na záhonu jím před výsadbou obohaťte. Pak už se musíte spolehnout jen na počasí.

Teplo a slunce

Ze své domoviny si ostálky přivezly lásku ke slunci a teplu. Potřebují pravidelnou zálivku, ale raději snesou občasné vyschnutí než mokro a vlhko. V deštivém létě sice porostou, ale květů bude méně a menších, navíc rostliny nevydrží tak dlouho, jako v pěkném slunečném létě. Můžete je zkusit před častými dešti ochránit tím, že je vysadíte na místo u domu chráněné střechou. V takovém závětrném dlouhé hodiny osluněném místě se jim bude určitě líbit, navíc se před zdí domu jejich pestré květy krásně vyjímají. Vzrůst jednotlivých rostlin je poměrně mohutný do šířky, nesázejte je tedy příliš hustě ani do společnosti jiných vznosných rostlin.

Dvoubarevný půvab

U nás se pěstují hybridy tří odrůd. Ostálka sličná (Zinnia elegans) dorůstá do výšky až 80 cm, její tuhé stonky ale potřebují oporu, aby je tíha květu nezlomila. Ke každé lodyze je tedy třeba umístit tyčku a k ní rostlinu přivázat. Vysoké cínie se ovšem pěstují hlavně pro řez do vázy, který můžete provést, než se poupě plně rozvine, pak nemusíte lodyhy vyvazovat. Pro okrasné záhony jsou vhodnější nižší odrůdy, ostálka Haageova (Zinnia haageana) se vzrůstem okolo 40 cm a ostálka úzkolistá (Zinnia angustifolia), jejíž zakrslé hybridy mohou mít jen 20 cm výšky, jiné jsou pak 30 – 50 cm vysoké. Květy ostálek jsou základně dvoubarevné – okvětní lístky hýří všemi odstíny bílé, žluté, oranžové, růžové, červené až téměř hnědé, střed bývá žlutý nebo bílý. Množství hybridů však nabízí i květy poloplné, plné, pomponky se zavinutými okvětními lístky tvořícími koule, kaktusovité s dlouhými zvlněnými okvětními plátky – takové květy bývají i vícebarevné, pruhované, žíhané, probarvené do zelena, zkrátka jejich pestrost je takřka nekonečná, jediná barva, které se nedočkáte, je modrá.

Pozor na plže

Výhodou pěstování cínií je i jejich odolnost proti chorobám a škůdcům. Jediné, čeho se musíte obávat, jsou plži, v posledních letech pravá pohroma našich zahrad. Ti dokážou ostálky během několika dní úplně zdecimovat. Co s nimi? Boj je to úporný a zejména ve vlhkých dnech takřka nekonečný. Jedinou účinnou metou je totiž plže brzy po ránu nebo pozdě večer sbírat a neúprosně ničit zalitím horkou vodou nebo některým chemickým přípravkem. Jakous takous ochranou je širší ohraničení záhonu cestičkou vysypanou štěrkem, hrubým pískem, jehličím nebo drcenou kůrou, materiály, po kterých neradi lezou. Když cestičku polijete kávovým lógrem, plži se přímo vyděsí – kofein je pro ně smrtelný jed. Netřeba ovšem zdůrazňovat, že taková ochrana není příliš krásná ani dlouhodobá, první déšť ji spláchne. Zkuste ve své zahradě vytvořit prostředí pro ještěrky nebo návštěvy ježka, ti zahubí mnoho slimáků. V krajním případě můžete sáhnout po jedovatých granulích, ale pozor – ty jsou druhotně nebezpečné právě i pro zvířata, která se slimáky živí.

TIP

Vyletněte gerbery

Půvabné květy jihoafrických gerber dnes nemíváme doma jen v kyticích, ale také jako bohatě kvetoucí pokojovky. V létě se jim nejlépe daří venku, proto je přeneste do zahrady a umístěte třeba v blízkosti ostálek, s nimiž se budou elegantně doplňovat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 08.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy cínií a trvalek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Druhy cínií a trvalek

Nové odrůdy celere a trvalek

Nové odrůdy celere a trvalek

Sušení květin

Pan Porš představuje květiny a trávy vhodné k sušení a popisuje, jak je správně sušit.

Pěstitelská poradna

Kateřina Dušková a Ludmila Dušková si povídají o opomíjených odrůdách zeleniny a novinkách.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.