Léto v nové zahradě – jak začít?

Nastěhovat se do nového domku v létě je ideální. Okna mohou být dokořán, uvnitř se vše vysmýčí a uspořádá k pohodlnému obývání, nemusí se k tomu topit a slunečné dny nám dodají správnou náladu. Jen ta pustina zahrady okolo nám nedá spát. Kde začít, aby z toho byla zahrada?
priprava-pozemku-pred-vysevem-travniku-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Tam, kde je zahrada založená, budete ji jen postupně přetvářet k obrazu svému. Majitel novostavby musí ovšem začít od nuly. Bývá to pořádná dřina, ať už jste koupili domek hotový nebo ho sami stavěli na parcele v některé příměstské oblasti, kde stavební pozemky vznikají rozdělením dřívější zemědělské půdy.

Ochrana půdního fondu totiž zpravidla vyžaduje, aby před zahájením stavebních prací byla svrchní úrodná zemina stržena. V praxi to pak vypadá tak, že i když byste „svou“ půdu měli mít někde uloženu k vyzvednutí pro znovuzúrodnění zahrady, těžko se jí dohledáte. Na vašem pozemku je zemina bez humusu a raší z ní jen ty nejodolnější plevely.

Rekultivace pozemku

Po stavbě navíc zůstávají na pozemku nežádoucí zbytky – kameny, kusy tvárnic, škraloupy cementu, kusy dřeva, kartony a kdoví co ještě. Některé se dají snadno vysbírat, některé jsou ale zaházené pískem, zaváté hlínou, takže na ně musíte vzít do ruky pořádný rýčlopatu. S mechanizací si tady moc nevypomůžete, snad jen, když máte parcelu dostatečně velkou, můžete zeminu aspoň do hloubky půl až jeden metr přeházet malým bagrem a nežádoucí kusy tak snáze vybrat. Když je tahle lopota za vámi, můžete pozemek pěkně srovnat. Tady už si pomůžete s malým pluhem za zahradní traktůrek, kterým vše přeoráte a pak nasadíte brány, kterými povrch uhrabete. Kdo má zahrádku malou, vystačí si samozřejmě s rýčem a hráběmi.

Máte na to celé léto, takže pěkně kousek po kousku a na podzim budete mít hotovo. Nakoupíte úrodnou zeminu a rovnoměrně ji rozhrnete tak, aby její výška byla alespoň 10 cm. Před osazováním je šikovné použít některý šetrný selektivní herbicid, který zlikviduje plevely. Pro lepší úrodnost a prodyšnost míchejte těžkou polní zeminupískem a ideálně také s přírodním hnojem, který přes zimu v půdě dozraje, pronikne i do nižší vrstvy a na jaře z takto ošetřené zahrady už vše poroste přímo před očima.

Pak už je na vás, jestli svěříte projekt zahrady architektovi nebo se do něj pustíte sami. Během podzimu můžete vyřešit rozmístění záhonů, vybudovat cestičky, základy pro pergolu či altán, stihnete ještě vysít trávu i vysadit některé keře. Zdá se vám nekonečné čekat na zeleň a květy pod okny až do příštího roku? Máme pro vás pár tipů, jak zahradu rozveselit ještě v tomto roce.

Šalvěje na rumišti

Zbyla vám v koutě zahrady hromada písku plného suti? Nemusíte ji vyvážet, může se stát základem krásného zákoutí s pestrými květy. Pro letošek ještě stihnete na povrch nasypat a motyčkou zakopnout trochu zahradní zeminy a nasázet sem nejrůznější druhy šalvějů a šanty. V zahradnictví dostanete vzrostlé sazenice. Můžete je vysadit i na tuto zdánlivě hluchou zeminu, jsou na ni ze svých původních domovišť zvyklé. První dva týdny je ke kořenům zalévejte, aby se dobře uchytily. Rychle se rozrostou a od září do října vám bohatě vykvetou bílými, modrými, fialovými i růžovími květy. Později už je nemusíte ani zalévat, potřebují jen slunné stanoviště. Rostliny se samy vysemení a příští rok vám záhon pěkně zhoustne. Prvních poupat se dočkáte už v květnu, pak zasychající rostliny ostříháte a ony znovu vyrazí do květu na konci léta.

Kaskáda květináčů

zahradnictvích najdete v této době řadu kvetoucích rostlin begonie, muškáty, petúnie, šalvěje, bazalky, levanduli, macešky, afrikány, kopretiny, vitálku, verbenu, lobelky, astry – ty všechny patří k pěstitelsky nenáročným druhům a určitě objevíte i další. Než bude mít vaše zahrada definitivní podobu, vyzdobte si ji na léto a podzim provizorní skalkou. Stačí poskládat na sebe pevně pár kamenů, mezi ně a na ně pevně postavit květináče s různými letničkami a do některých mezer nasypat trochu zeminy a vysadit zde třeba vysoké okrasné trávy. Ty můžete v příštích letech přemístit jinam, snadno to přežijí. Obyčejné květináče z pálené hlíny můžete na ozdobu ostatně využít i samostatně. Vyrobte z nich třeba panáčka, nebo je jen různě poskládejte mezi trsy trávy.

TIP

Provizorní květinovou dekoraci si umístěte tak, abyste na ni dobře viděli z místa, kde nejčastěji odpočíváte, tak vám bude dělat největší radost a povzbudí vás k dalšímu budování zahrady. Někdy stačí využít i to, co zbylo po stavbě a stěhování, dát tomu trochu lesku třeba barevným nátěrem, zajímavé umístění a vyzdobit rostlinamikvětináčích.

Text: Gabriela Koulová

8.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist