Levandule korunkatá neboli francouzská

Levandule ouškatá, korunkatá, hlávková, motýlová nebo francouzská či španělská, to všechno jsou různé názvy pro jednu rostlinu druhu Lavandula stoechas. Jedná se o nízkou kompaktně rostoucí a velmi bohatě kvetoucí odrůdu, která však v našich podmínkách nepřezimuje, na rozdíl od levandule lékařské.
levandule-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Název levandule korunkatá získala zcela jistě proto, že tvar jejích jednotlivých kvítků vyčnívajících z hlávky vytváří korunku. Někomu kvítky připomínají spíše ouška, a tak pro něj připadá jako výstižnější označení ouškatá. Jelikož to není náš původní druh, ale její domovinou je oblast pomezí mezi severní Afrikou a Španělskem, dostala i název španělská nebo francouzská.

U nás pěstujeme levanduli korunkatou jako přenosnou nádobovou rostlinu, neboť běžně nepřezimuje ve venkovních prostorách. Zcela výjimečně se může stát, že přezimuje, ale to jen za velmi mírné zimy. Její pěstování je tedy velmi podobné pěstování kterékoli středomořské rostlině. K přezimování potřebuje chladné světlé místo a zcela minimální zálivku.

K jejím přednostem patří zajímavý exotický vzhled, silná krásná vůně a velké množství odrůd, které se od sebe liší barvou květů, tvarem rostliny anebo zkadeřením vrcholových listenů. K bíle kvetoucím odrůdám patří „Madrid White“ s výraznou vůní a s bílými květy, které jsou jen slabě narůžovělé a „Bella White“ s bílými nakadeřenými vrcholovými listeny a s květy tmavě fialovými. Tato odrůda má celkově spíše nižší tvar rostlin. Tmavě růžovofialové vrcholové listeny s tmavě fialovými květy se pyšní odrůda „Little Bee Purple“. Odrůda „New Red“ může nabídnout svým pěstitelům vrcholové listeny růžové a červenofialové květy. Tato odrůda však voní pouze slabě. Kompaktní nižší keříky vytváří odrůda „Castilliano“ s květy tmavě fialovými a vrcholovými listeny růžovo-fialové barvy.

Listy levandulí stoechas mají silnou pryskyřičnou vůni, všechny odrůdy mají atraktivní velké květy. Vyhovují jim spíše sušší písčité půdy. Pro udržení jejich kompaktního růstu je nezbytný silný zpětný řez po odkvětu. Pokud byste jim z tohoto hlediska nevěnovali pozornost a péči, vytvářely by nevzhledně vyhlížející prosychající keře.

Z hlediska množení je doporučováno jednoznačně množení vegetativní, neboť jen tímto způsobem namnožené rostliny si zachovají vlastnosti, které jsou charakteristické pro ten který kultivar.

Text: Zuzana Bohdalová

3.7.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist