Levné a zábavné: Vypěstujte si exotické rostliny z pecek!

Milujete chuť exotického ovoce a zároveň vás láká mít doma citroník, palmu nebo rostlinku ananasu? Postačí použít pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadit do substrátu. Jak na to, a které typu rostlinek vám touto cestou vyraší, si povíme v dnešním článku.
palma_shutterstock_1205671675-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Co je důležité vědět?

Pecku použijte jen za předpokladu, že je ovoce zralé a nejeví známky plísně. Pecky vyjměte z plodu, očistěte, opláchněte a nechejte volně proschnout. Pak teprve přichází ten správný čas na zasazení do hlíny. Zvolte nižší květináč a pecky jemně přikryjte substrátem, nemá cenu uložit je příliš hluboko, budete zbytečně déle čekat, než se objeví první klíček.

Abyste urychlili proces klíčení, situujte květináč na okenní parapet, kde je dostatek světla a slunečních paprsků a nakonec přes něj natáhněte igelitový sáček. Zajistíte rostlince podmínky jako ve skleníku, což exotickým plodinám jednoznačně prospívá. Pravidelně však kontrolujte, zda přítomnost slunce, nebo teplého vzduchu z topení příliš nevysušily substrát a v případě potřeby nezapomínejte na zálivku nebo rosení.
Tip: Pokud se vám v zemině nic neuchytí, vyzkoušejte semínka naklíčit pouze na vlhkou vatu, nebo buničinu.

Ananasovník

Zelené vlásky z plodu opatrně odstraňte a dejte do odstáté vody zakořenit. Pokud máte doma tvrdou vodu, přeorientujte se raději na tu destilovanou. Vodu je vhodné také pravidelně měnit, aby nedocházelo ke vzniku plísně. Do třiceti až čtyřiceti dnů byste měli zpozorovat drobné kořínky smetanové barvy. Teprve nyní je vhodné, rostlinku umístit do rašeliny s perlitem. Dobře se jí bude dařit na místě, kde je dostatečné světlo a střední intenzita slunečních paprsků.

Avokádo

Pecku po stranách několikrát propíchněte tak, abyste do ní mohli vsunout špejle. Proč? Díky tomu budete moci pecku ponořit do vody takovým způsobem, aby se pouze spodní část pecky koupala na hladině. Se sázením do květináče počkejte do doby, než se objeví vyšší zelený stonek, v  tu chvíli pustí pecka i dostatečné množství kořínků. Pecku zasaďte do květináče a přikryjte ji zlehka zeminou. Větší část pecky by vám měla koukat z květináče ven.

Jaké pecky má význam sázet?

I když vám někdo bude tvrdit, že i po několikátém pokusu stejně nic nevyrostlo, nevzdávejte se. Jednou se určitě zadaří. Použít můžete pecky z mandarinek, limetek, pomerančů, litchi, datlí, granátových jablek, grepů, mučenky nebo pomela.

Spíše počítejte s tím, že vám rostlina bude sloužit pouze na okrasu, protože vesměs se bude jednat o plané rostliny, což znamená, že jsou to ty, co nebudou plodit.

Darujte známým vlastnoručně vypěstovanou rostlinu

Pokud se vám s výsadbou exotických rostlin daří, vypěstujte pro známé, nebo rodinu tento opravdu nevšední dárek. Květináč můžete dozdobit ubrouskovou technikou a nezapomeňte ani na zápich se štítkem, kde uvedete informace, o jakou rostlinu se jedná, jak o ni pečovat, čím ji hnojit a také kdy byla vysazena.

Lenka Zelnitiusová

12.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist