Lisujeme ovocné mošty a víno

Velká úroda ovoce je vždy radost. Ovšem ani ovoce, ani jeho vitaminy nevydrží věčně a je třeba je nějakým způsobem zpracovat. Často si proto vyrábíme z přebytku jablek, hrušek, hroznového vína velmi chutné mošty anebo domácí vína. Podívejme se tedy podrobněji na to, jak a čím ovoce zpracovávat.

Lisujeme ovocné mošty a víno
Lisujeme ovocné mošty a víno (Zdroj: archiv redakce)

Už naše babičky tvrdily, že jablečné víno se svou kvalitou zdaleka nevyrovná kvalitě jablečného moštu. Ovšem dědečkové by pravděpodobně s tímto názorem nesouhlasili. Nicméně máme-li děti, pravděpodobně budeme chtít vyrobit z jablek nasbíraných v sadu spíše mošt.

Vyrábíme mošt

Menší množství jablek nejprve řádně omyjeme v kádi. Na mošt využijeme pouze ovoce zdravé, případně vykrájené kusy. Následně se ovoce nadrtí na ovocném mlýnku. Použít můžeme také struhadlo. Poněvadž ale ovoce obsahuje velké množství ostrých kyselin, jako jsou kyselina jablečná, citronová a jiné, které reagují s kovy, využijeme plastová struhadla. Při použití mlýnku by neměly být válce uvnitř železné, ale kamenné.

V ovocném mlýnku nám vznikne melivo, které můžeme okamžitě lisovat. Kdežto řezanou nebo drcenou jablečnou hmotu bychom měli ponechat na vzduchu asi 2–3 hodiny zavadnout. Zavadnutí drti se doporučuje proto, aby se se jednotlivé buňky staly povolnější a vydaly větší množství šťávy. Takto získaná drť se následně lisuje v ovocných lisech, jichž je v současnosti na výběr opravdu velké množství. Šťávu z vylisovaného ovoce, které bylo dostatečně vyzrálé, není třeba dochucovat, může se okamžitě pít. Málo vyzrálé ovoce bude kyselé, a tak se může přicukrovat.

Mošt ponechaný několik dnů ve studeném prostředí přirozeně vysráží bílkoviny a stane se z něj čirá tekutina. Tou pak plníme čisté láhve a v průběhu dalších 24 hodin by se měly zapařit na 75 °C. Jakmile dosáhnou této teploty, ihned je uzavřeme. Při plnění lahví chladným moštem není potřeba ponechávat v lahvích velký prostor na vzduch, ovšem při plnění teplým moštem ano. Jakmile se lahve s teplým moštem zazátkují, je třeba je okamžitě převrátit dnem vzhůru.

Vyrábíme víno

Jablečné víno získáváme z oloupaných zralých šťavnatých jablek. Ty se rozmačkají v mlýnku nebo nastrouhají na struhadle. Poté se na chvíli uloží do chladné komory. Následně se šťáva vylisuje přes pláténko a slije se do soudků. Přidá se pár upečených jablek a všechno se uloží do sklepa. Po třech dnech začne směs kvasit. Kvašení probíhá přibližně 14 dnů. Poté se víno slije do zcela čistého a dostatečně vysířeného soudku a ten se zazátkuje. Po 14 dnech je potřeba víno přetočit opět do dalšího soudku, zazátkuje se a uloží zpět do sklepa. Přibližně po měsíci je možné víno již pít.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba domácího moštu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou vhodné odrůdy jablek a hrušek pro výrobu moštu, jak jej vyrobit, prodloužení životnosti moštu.

Jak vyrobit domácí cider

Jiří Klepač a Ondřej Heřman ukazují, jak si doma vyrábějí jablečný cider.

Navštivte s Láďou úžasnou sbírku starých mlýnků

Krásnou sbírku starých mlýnku najdete u pana Edi v historickém mlýně.

Podomácku vyrobený mlýnek na zdravou mouku

Podomácku vyrobený mlýnek na zdravou mouku

Sbírka starožitných mlýnků na kávu

Reportáž o sbírce starožitných mlýnků na kafe pana Přemysla Kuklíka a ukázka nejzajímavějších exponátů

Postřik jádrovin proti obaleči jablečnému

Jak se zbavit obaleče jablečného?

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!