Lotosy a lekníny jak je neznáte

Nemáte jezírko, ale chtěli byste na zahrádce pěstovat lekníny nebo lotosy? Tak je zasaďte do květináčku a ten položte do ještě větší nádoby, kterou naplňte vodou. Ne vždycky je potřeba skutečné jezírko. Přizpůsobte se přesně svojí zahrádce!
lotos-leknin-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Právě teď je ten pravý čas na výsadbu leknínů a jim podobných milovníků vody. A to skutečně i v tom případě, kdy nemáte zahradní jezírko, ať už kvůli nedostatku místa nebo jednoduše proto, že nemáte čas se o něj starat. Vodní rostliny totiž dokážou perfektně růst i v menších nádobách a svojí neotřelostí umí dát vaší zahrádce příjemný nádech originality.

Substrát je základ

Takže se pusťte do toho. Kupte hotový substrát pro vodní rostliny. Pokud jej nemůžete sehnat, zvolte nejlépe jílovitou půdu. Smíchejte ji s vodou a speciálním hnojivem pro vodní rostliny a vytvořte jakési „blatíčko“. Naplňte jím květináč do zhruba tří čtvrtin a zasaďte do něj lekníny – jemně, dejte pozor, abyste nepřetrhali kořínky, a posaďte je spíše zešikma. Zasazenou rostlinku obsypte říčními kameny. Získá tak stabilitu i ochranu. Květináč s leknínem je teď připraven na umístění do jezírka nebo do větší nádoby, třeba sudu, který naplníte vodou.

Můžete samozřejmě sázet přímo do nádoby, kterou potom zalijete vodou. Manipulace s rostlinkami ale bude složitější, proto – a to i v případě sázení do jezírekzahradníci doporučují spíše zasazení do menší nádobky, kterou potom přemístíte na finální místo, tedy do jezírka nebo do větší ozdobné nádoby.

 

Pozor na velikost rostlin

Je třeba dávat pozor už při výběru leknínu. Dejte proto pozor, jaký druh zvolíte. Ty nejmenší potřebují kolem 30 cm vody, ale pozor na ty větší. Ty nejsou právě vhodnou volbou, nemáte-li k dispozici metr vysoký kotel. V menší nádobě by se jim nemuselo dařit.

 

Tímto způsobem nemusíte sázet jen lekníny. Existuje více rostlin, které dokážou nadělat pomocí vody parádu. Výbornou volbou je lotos, který neplave pouze na povrchu vody, ale dokáže docela zásadně vyrůst i ven z květináče. Nenápadné růžové nebo bílé květy tak překvapí až ve chvíli, kdy si návštěva všimne, že vlastně rostou z vody.

 

Martina Gajdošová

11.5.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist