Loubí a treláže – okrasné i funkční zahradní prvky

Zahradní treláže a loubí jsou funkční a současně okrasné prvky; slouží jako podpěry rostlin i dekorace. Treláž i loubí jako architektonické prvky představují důležitou součást zahrady, navíc by měly mít svým vzhledem přímou stylovou návaznost na dům. Při výběru tedy dbejte na to, aby tyto konstrukce byly souladu s ostatními prvky zahrady a domu.

​Jaký je rozdíl mezi zahradní obloukovou treláží a loubím?

Treláž je dvojrozměrná, plochá, kdežto loubí tvoří prostorový oblouk v zahradě. Treláž tedy znamená mřížovou zahradní konstrukci vyrobenou většinou z šikmo překřížených dřevěných nebo bambusových latí, vyskytuje se ale také jako kované tepané mřížoví. Treláž může být umístěna jako samostojná konstrukce na patkách v zemi samostatně v prostoru zahrady. Jindy je připevněna na vertikální plochu: na fasádu domu, stěnu zahradního domku, ale i zahradní zeď. Kov se používá více na zahradní oblouky – tedy loubí.

Konstrukce musí ladit se zvolenou zelení

Treláže i loubí jsou svou podstatou určeny ke kombinaci se zahradní zelení (popínavých rostlin všeho druhu) a k jejich podpírání. Část konstrukce je přitom většinou viditelná, část skrytá pod zelení. Dohromady by se mělo dosáhnout estetického celku, vhodné souhry barev. Nepopnuté části konstrukce by měly ladit s dalšími prvky zahradní architektury nebo nábytku – romantická mříž tak zvýrazní proutěný nábytek romantických tvarů, bambusová treláž zapadne do orientální zahrady. Proplétané dřevěné obloukové treláže jsou určeny jen k částečnému zakrytí zelení. Pokud by zeleň přerostla a zhoustla, dřevo pod ním by se nedalo udržovat – natírat a napouštět.

TIP: Treláž a oblouky zahradních loubí nechte popínat popínavými rostlinami, jejich mohutnost přizpůsobte síle konstrukce. Může to být pnoucí růže, vinná réva, trubač, plamének, mučenka, zimolez. Krásná vistárie potřebuje velmi silnou konstrukci. Pozor však: tepané mřížoví vypadá krásně, ale při výběru je nutné vzít v úvahu, že je v těsném kontaktu se zelení. V horkých dnech se kov rozpálí a rostliny ničí. Na treláže a loubí, které chcete nechat popínat rostlinami, zvolte proto raději dřevo nebo jiný materiál, který uchovává svou teplotu. Kov naopak nechte volný a viditelný.

Dřevěné treláže a loubí navrhuje a dodává zahradnik-halenkov cz. Velký výběr nabízí také společnost vladeko.cz, která má v nabídce různé kombinace mřížoví i oblouky loubí.  Na bambusových trelážích se zkuste domluvit v některém bambusáriu, za kovovým loubím se vydejte k uměleckému kováři.

O příbuzných zahradních stavebních prvcích se dozvíte v článku Fontánky přinášejí do zahrady klid a dynamiku.

Alena Jansová

3.8.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist