Lufa

lufa-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Lufa je tropická popínavá rostlina. Je to bujne rostoucí jednoletka pocházející z jihovýchodní Asie. Vytváří až 2 metry vysokou zelenou listovou stěnu. Na jejích stoncích se vytvářejí nejprve velké samčí květy a posléze světle žluté květy samičí. Světle zelené plody, které zpočátku připomínají salátové okurky, později získávají mírně cylindrický tvar. Plody jsou třípouzdré a obsahují opravdu velké množství semen.

Botanický název Luffa
Kategorie Popínavé rostliny
Čeleď Tykvovité
Pěstování Semena lufy vyséváme do konce června, nejprve do truhlíků. Od konce května je však můžeme vysít přímo do volné půdy. Do jamky vložíme vždy 2 semena. Pokud budou mít ke klíčení vhodné podmínky, tj. vlhkou půdu a teplotu nad 20°C, vyklíčí asi za měsíc. Urychlit můžeme klíčivost semen tím, že je na 2 dny namočíme do odstáté vlažné vody a vodu několikrát posléze vyměníme. Jakmile semen nabobtnají, rozložte je na povrch stále vlhké vaty. Nádobu s vatou, vodou a semeny přikryjte průsvitnou fólií, aby v ní vody nevysychala. Jakmile se vytvoří na semenech zelené klíčky, přepikýrujte semena do vlhké půdy. Rostlina potřebuje pevnou oporu, jelikož má velmi bujný růst.
Zajímavosti Na jídlo se hodí pouze mladé, příjemně aromatické šťavnaté nízkokalorické plody. Použít se dají do salátů, na vaření, dušení, s masem nebo na nakládání do nálevů, podobně jako okurky. Při dozrávání v těchto plodech vzniká celulóza, ta tělu prospívá tím, že napomáhá lepšímu trávení. Mimo to obsahují i vitamíny a minerální látky. Pokud nestihnete zkonzumovat čerstvé mladé plody, nechejte je vyzrát a pak si z nich můžete vyrobit masážní žínku.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/lufa-zdravy-pokrm-nebo-masazni-zinka.html
4.4.2012 6:00
Více o tématu: Tykvovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist