Macešky v podzimních okenních truhlících

Macešky patří k rostlinám typickým pro podzimní období. Neměli bychom tedy na ně zapomínat při plánováni porostů kvetoucích až po skončení léta. A jelikož jsou i vhodnými nádobovými rostlinami, podzimní truhlíky osázené maceškami budou vždy působivé a velmi efektní.
shutterstock_1267766257-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Macešky řadíme mezi dvouleté rostliny patřící mezi nejtypičtější ozdoby záhonů našich zahrad. Patří do skupiny rostlin, které kvetou jak na jaře, tak i na podzim a často ještě i v zimě. Takových rostlin není mnoho a macešky jsou navíc velmi půvabné a okouzlily už dávno mnohé pěstitele. Svou oblibu si získaly také proto, že se snadno množí a mají velké množství květů na každé rostlině.

Mají pěkně tvarované listy a vykvétají v té nepestřejší škále barev. Mnohé jsou pestrobarevné a jejich středy jsou natolik zajímavě vybarvené, že často připomínají smějící se baculaté tvářičky. Šlechtitelé se již dávno nezaměřují jen na kombinaci barev a šlechtění nových odstínů, ale soustřeďují se i na tvar okvětních lístků, které se stále častěji objevují i ve střapaté formě.

Macešky potřebují k tomu, aby dobře prospívaly slunné stanoviště a přiměřeně vlhké a chladné prostředí. Právě proto jsou vhodné k výsadbě do podzimních truhlíků a nádob, kde dokážou dělat ozdobu velmi dlouhou dobu. Květy na rostlinách rozkvétají postupně, po odkvětu je vhodné semeník vyštípnout, aby se zbytečně rostlina nevysilovala vytvářením semen, ale spíše co nejdéle kvetla. Současný trh nabízí macešky vzpřímené, ale i převislé, s velkým množstvím malých květů, ale i macešky velkokvěté. Jejich sortiment je tak pestrý, že si vybere každý.

V podzimním truhlíku vypadají efektně pestrobarevné druhy ve světlejších barvách, krásně zářivě žluté macešky zkombinované například s bílými a pro efekt přidaným převislým břečťanem vypadají v truhlíku úchvatně. Převislé druhy se hodí zvláště tam, kde je závětří, mohou být vysazeny nejen do truhlíků, ale například i do závěsných nádob na balkonech a terasách. Venku přežijí jako jedny z mála rostlin, i když teploty poklesnou pod nulu.

Náš tip: Macešky jsou ideálními květinami k lisování. Zachovávají si barvu a svou pestrou nabídkou různých typů květů jsou ideálním materiálem pro vytváření květinových obrazů. Mají velké okvětní lístky živých barev, a tak vyniknou i po vylisování.

Text: Zuzana Bohdalová

26.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist