Malé stylové zahrady – plánování a inspirace – část 3. – Zahrada obytná

V předchozích dílech naší minisérie jsme upozorňovali na zkušenosti při zakládání malých stylových zahrad v relaxačním a pěstebním duchu. Dnes, v poslední části našeho miniseriálu se zaměříme na malé stylové zahrady budované s co největším důrazem na možnost jejich obývání.
shutterstock_119463169-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Posezení s odpočívadlem a travnatou plochou

U malých domů či v řadových zástavbách je obytný prostor v přírodě velmi důležitou součástí obytné zahrádky. Rozhodně v něm nesmí chybět větší odpočívadlo umístěné kupříkladu u besídky nebo bezprostředně u domku, na něj obvykle navazuje travnatá plocha a u ní jsou osázené okraje. Ty chrání posezení s odpočívadlem před nežádoucími pohledy zvenčí. Dům vytváří pro posezení příjemné závětří a díky tomu, že je odpočívadlo blízko, není problém kdykoli zaskočit pro cokoli dovnitř domu. Pro radost z výhledu do blízkého okolí by měla být v blízkosti odpočívadla založena květinová zahrádka.

Péče o okraje trávníku

Pro podstatné zjednodušení péče o trávník a jeho okraje se doporučuje zarámovat jej úzkými dlaždicemi.  Ty vytvoří skvěle ohraničený prostor a oddělí trávník od okrajové výsadby. Nezapomeňte na to nejdůležitější – uložit dlaždice ve shodné výšce s půdou, jinak budete mít problémy při přejíždění s travní sekačkou. Obecně se nedoporučují ani úzké pruhy trávníku.

Trávník má být místem k odpočinku i ke hře

Rodina a hlavně děti by měly mít možnost se dostatečně vydovádět na trávníku v obytné zahradě. Rozhodně by nikdo neměl pociťovat jakákoli omezení s ohledem na růst trávníku. Proto je důležité na tyto plochy vybírat kvalitní travní směs určenou pro hodně zatěžované travní plochy. Luxusní trávníky tedy vysévejte jen tam, kde se má zelená plocha stát pastvou pro oči. V malé obytné zahradě však takové plochy naleznete zcela minimálně.

Ostatní části zahrady

Pokud jsou ještě k dispozici nějaké volné části zahrady, mohou sloužit k pěstování ovoce a zeleniny.  Založte například několik menších jahodníkových záhonků anebo k okraji zahrady umístěte v malých skupinkách ovocné stromky nebo keře. V obytných zahrádkách řadových domků je třeba často se vzdát mnoha věcí, nikdy by však nemělo chybět chráněné místo k posezení.

Text: Zuzana Bohdalová

30.1.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist