Malý vodní prvek v zahradě: kašna a pítko

Nemáte-li čas nebo energii na budování větších vodních staveb v zahradě, pak stavbu jezírka nebo potůčku odložte napřesrok. A pro letošní sezónu vyberte malý vodní prvek, který se může přesto stát významným a přitažlivým zahradním solitérem. Pořiďte si kašnu nebo pítko.

Kašna – synonymum noblesy a klidu v zahradě

Kašna jako umělá nádrž reprezentuje v zahradě klidnou, stojatou vodu. Hladká vodní plocha odráží okolní rostlinstvo, odráží se v ní světlo a tím přispívá ke klidné a relaxační atmosféře zahrady. Kašna by měla být z ušlechtilých, trvanlivých materiálů, vynikne zejména z přírodního nebo leštěného kamene. Do volně řešené, přírodní zahrady se pak nejvíce hodí pískovec. Když se kašna doplní malým vodotryskem, celé své okolí naopak zdynamičtí a rozzáří. Zahradní kašny koupíte na adrese fontany-jezirka.cz, malé kašny a studny s pumou nabízí také firma fontany.sk. Obeliskhb.cz má ve své nabídce zahradní kašny z pravého kamene, naopak kašnu s chrličem z kamene umělého najdete na lcn-nabytek.cz. Na adrese balustrady.cz můžete koupit za 11 000 korun velkou kamennou kašnu z bílého kamene o průměru 200 cm. Zahradní kašny i kamenné pumpy najdete také v nabídce firmy kameno-komarek.cz.
TIP: Piskovec.com se zaměřuje na ruční výrobu originálních kusů – vyrábějí se zde elegantní klasické i moderní zahradní kašny z hořického pískovce, vybrat si můžete také různé sochy s vodním prvkem. Vše je přizpůsobeno charakteru konkrétní zahrady.

Malá živá voda v zahradě – pítko

Zahradní pítka bývají malým uměleckým dílem. Z vrcholu kamenné koule, kvádru nebo neopracovaného kamene se zvedá malý třpitivý, jen asi 10 centimetrů vysoký pramínek vody. Voda tryská pod minimálním tlakem, jen tak, aby se dalo pohodlně napít. Pítko je praktické pro děti, které si při hře mohou vždycky přijít umýt pusu nebo opláchnout ruce. Do zahrady můžete ale instalovat pítko nejen pro lidi, ale i pro ptáky anebo psy. Zahradu to neobyčejně oživí a všichni dotyční budou mít radost z lehkého přístupu k vodě. Plochá keramická pítka pro ptáky vyrábí keramikazitna.cz, pítko je skoro vždy spojenou s půvabnou keramickou postavičkou opeřence.

O dalších vodních prvcích našich zahrad čtěte v článku Fontánky přinášejí do zahrady klid i dynamiku.

Alena Jansová

15.7.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist