Máme pro vás osvědčené tipy na efektivní přírodní repelenty

Proti komárům vedeme nelítostný boj. Zatímco celý svět se snaží vynalézt ten nejúčinnější repelent, zapomněli jsme se podívat na balkon. A přitom právě tam ho možná máte. Některé rostliny nám voní, komárům smrdí, a proto se jim vyhýbají velkým obloukem. A to je přece v době veder, otevřených balkonů a večerního posezení bezvadné. Nemyslíte?
depositphotos_218744470_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Proti komárům bojují i rostliny

Proti komárům nebojujte nefunkčními náramky, ale přírodou

Proti komárům skutečně nemusíte používat pouze chemii, zkuste do boje s nimi postavit své rostliny. Nevíte, že existují takové, kterým se komáři vyhýbají velkým obloukem? Jde obvykle o takové rostliny, kterými stačí osázet vaše okno nebo balkon a máte rázem na celé léto pokoj. Nevěříte? Přesvědčte se o tom sami. Máme pro vás tipy na ty nejefektivnější.

Bazalka

Bazalka patří k těm nejoblíbenějším doma pěstovaným bylinám. Má mnoho využití. Víte však, že kromě kuchyně je i vynikajícím přirozeným repelentem? Komáři ji na rozdíl od nás nemusí. Vůbec nejlepší je v tomto směru pikantní thajská bazalka.

Levandule funguje proti komárům spolehlivě

Levanduli milujeme pro její vůni, zatímco komáři ji právě pro ni nenávidí. Předpokládá se, že olej přirozeně vytvořený rostlinou levandule dokonce může potlačovat čich komárů. Pokud se rozhodnete pro její pěstování v květináči, musíte ji každý rok přesadit do nové zeminy a větší nádoby. Květináč umístěte na slunné a teplé místo, ideálně na okenní parapet. Má nejraději hlinitopísčitou půdu. Důležité je, aby také byla kyprá a dobře odvodněná. Půdu udržujte mírně vlhkou.

Máta

Další bylina, která má ohromné využití, je máta. Kromě kuchyně ji však můžete použít jako odstrašující prostředek proti komárům. Dobré je, že máta je velmi odolná. Je nenáročná na údržbu. V květináči se jí ohromně daří. Tento způsob pěstování je ostatně také nejběžnější. Nádoba by měla být naplněna bohatou a dobře propustnou zeminou, kterou lze smíchat s rašelinou. Usaďte ji na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Máta potřebuje světlo, ale nevyžaduje úplně přímé slunce.

Rozmarýn se hodí nejen do kuchyně

Rozmarýn má rádo mnoho zahrádkářů. Bylina se hodí do celé řady pokrmů. Může růst nejen venku na zahradě, ale klidně i doma na okenním parapetu. Jeho vůně odpuzuje nejen komáry, ale i jiné otravné brouky. Rozmarýn miluje teplé a suché podnebí. Na zimu proto potřebuje přestěhovat dovnitř. Aby se mu dařilo, mějte ho tam, kde je plné slunce. Nepřehánějte to u něj se zálivkou, mezi jednotlivými dávkami by měl nejprve vyschnout.

Měsíček

Měsíček je krásná rostlina, jež se může pochlubit pěknými oranžovými květy, která kromě spousty léčivých účinků je také efektivní v odpuzování komárů. Může za to látka pyrethrum, tedy stejná látka, kterou najdete i v organických insekticidech. Jestliže nechcete mít doma komáry, olemujte si své parapety měsíčkem. Vedle komárů rovněž odstrašuje mšice a mnoho dalších ničitelů zahrad a balkonů. Na pěstování není vůbec náročný. Aby se mu u vás dařilo, potřebuje jen plné slunce, kyprou půdu plnou živin a dostatečnou zálivku.

Fenykl hostí otakárka a bojuje proti komárům

Fenykl je nedoceněná rostlina, kterou můžeme řadit do zeleniny, ale i mezi byliny. Je lahodný, voňavý a v kuchyni všestranný. Listy hostí otakárka fenyklového a předpokládá se, že bojuje i proti komárům. Fenykl potřebuje co nejvíce slunné a teplé stanoviště. Půda by měla být humózní, kyprá a dostatečně bohatá na vápník. Chraňte ho před větrem, protože jeho vrcholy jsou poměrně křehké. V případě dlouhodobějšího sucha ho zalévejte, půda nesmí být příliš vysušená.

Eukalyptus

Eukalyptus v Austrálii roste jako ohromný strom. U nás by však venku nepřežil mrazy. Proto ho většinou pěstujeme doma v květináči. V něm pak vydrží i několik let. Vyznačuje se záplavou voňavých listů, které efektivně odpuzují komáry. Nejjistější pěstování eukalyptu je venku, na terase, na balkoně, odkud ho ve chvíli příchodu mrazíků stáhnete do chladné chodby nebo zimní zahrady. Klasické pokojové teplo příliš nepreferuje.

Muškát je proti komárům spolehlivý odpuzovač

Vonné muškáty mají mnoho odrůd, které se vyznačují svou specifickou pronikavou vůní. O těch s citronovou vůní je známo, že nejlépe fungují proti komárům, ale i na jiný hmyz. Pěstují se u nás jako letničky, ale i víceleté rostliny, které vám mohou kvést i několik let po sobě. Rostliny potřebují dostatečnou zálivku, protože vyžadují mít po celou vegetační dobu mírně vlhkou zeminu. Důležité je také pravidelné přihnojování. Ideální stanoviště muškátu by mělo být spíše slunné a minimálně alespoň dostatečně světlé.

Šalvěj

Šalvěj je vytrvalou bylinou s polokeřovitým vzrůstem, která se vyznačuje příjemným zápachem, kterému se však komáři vyhýbají velkým obloukem. Když její listy vhodíte do ohniště, udrží brouky a komáry ve velké vzdálenosti po celé hodiny. Bohužel ji musíte po několika letech vyměnit za novou, protože začíná dřevnatět. Šalvěj pěstujte v hlinitopísčité vápenité půdě, která je dobře propustná. Na dně květináče můžete také vytvořit drenážní vrstvu pro odvod zbytečné vody. Šalvěj musí být přes den vystavena co nejdéle slunci.

31.7.2023 12:31| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: almanac.com, countryliving.com, eatingwell.com, gardendesign.com, protoolreviews.com, thepionerwoman.com, thespruce.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist