Mandarinky, tangerinky a klementinky – plody ovocno-okrasných dřevin z tropů

Velmi chutné plody ovocno-okrasných dřevin, jako jsou mandarinky, klementinky a tangerinky, jsou na našem trhu k dostání takřka po celý rok. Tyto ovocné a zároveň okrasné dřeviny subtropů i tropů můžeme u nás v plné kráse a obalené plody vídat jen ve sklenících botanických zahrad a v oranžeriích. Ty, které pěstujeme v zimních zahradách, jsou zakrslé odrůdy množené štěpováním.

Mandarinkovník obecný neboli mandarinka sladká (Citrus reticulata)

Rostliny tohoto druhu řadíme do čeledi routovité – Rutaceae. Domovem mandarinkovníku obecného je Čína a jihovýchodní oblasti Asie. Tam rostou mandarinkovníky na slunných místech, snesou však i pokles teplot k –2 °C. Roste jako trnitý strom dosahující výšky okolo 8 metrů. Oválné až kopinaté listy dosahují délky až 8 cm.

Mandarinkovníky rozkvétají drobnými bílými pětičetnými květy. Ty ve Středozemí rozkvétají průběžně, a to již od března. Plodem jsou zvláštní bobule hesperidum. Plod pod oplodím, kterému se lidově říká kůra, je obalený síťkou tzv. reticulem. Oplodí se velmi lehce loupe. Plody o velikosti 5–8 cm nemají střední bílý sloupek.

Další využití plodů a květů

Nejsou to jen chutné plody, co u mandarinek oceňujeme. A kromě potravinářství se zpracovávají plody a květy v parfumerii, kosmetice a farmacii. U nás ve Střední Evropě pěstujeme zakrslé odrůdy mandarinek jako přenosné okrasné, ale i užitkové rostliny.

Na zimu je však musíme přemístit do zimní zahrady nebo do bezmrazých prostor. Kulturní zakrslé odrůdy se množí štěpováním. Nejvhodnější je zakoupit sazenice ve specializovaných prodejnách.

Zajímavosti

Semena citrusů mívají více zárodků. Jejich druhy jsou prošlechtěné do mnoha odrůd. Některé jsou pěstovány jako bezsemenné.

K dalším známým druhům patří mandarinka tanžerina, což je vlastně kříženec citrusu a tangeriny. V jejích plodech se nachází minimum pecek. Pochází z Maroka. Unšiu beztrnná neboli satsuma pochází z Japonska, její plody se snadno loupou. Alžír je domovem klementinky beztrnné, která má plody s malým obsahem semen. Z Itálie pochází mandarinka středozemní s mnoha semeny.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com   

11.1.2019 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist