Mandloň nízká – působivá solitéra uplatnitelná i ve skupině

Jsou keře, které na nás svým neodolatelným vzhledem zapůsobí tak, že je zatoužíme mít i ve své zahradě. Mandloň nízká je zcela určitě jedním z nich. Skvěle se uplatní jako solitéra v trávníku anebo jako předsadba před stálezelenými keři nebo jehličnany. Hodí se jak do větších, tak i do menších zahrad. Dá se pěstovat jako pravokořenná anebo jako roubovaná na podnož.
mandlon-mandlon-obecna-prunus-dulcis-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Nízký keř se záplavou květů

Mandloň nízká (Amygdalus nana, syn. Prunus tenella), je velmi hezký růžově kvetoucí nízký keř vysoký přibližně 1 metr. Jedná se o typ široce vystoupavého výběžkatého keře s metlovitými větvemi, který je jen zcela výjimečně vyšší. Jeho leskle zelené pilovité listy dosahují maximálně délky 8 cm. Květy jsou jednoduché asi 2,5 cm široké s růžovými korunními plátky lžičkovitě prohnutými. Květy vyrůstají z trojice pupenů, kdy středový pupen je listový, a dvojice postranních pupenů jsou květní. Velkou výhodou je, že keř vykvétá po celé délce větví, takže je doslova obsypán květy. Ty se tvoří na loňských výhonech. Ve žlutošedém plstnatém oplodí vyrůstá široce vejčitá drsná pecka s vejčitými, asi 2 cm dlouhými plody uvnitř.

Výsadba keřů

Jak jsme již v úvodu předeslali, mandloň nízká se hodí jak do větších, tak do menších zahrádek, a to jak ve skupině, tak i solitérně. Rostliny můžeme získat buďto jako pravokořenné anebo naroubované na slivoňové podnoží. Chceme-li dosáhnout širšího mandloňového porostu ve své zahradě, dáme přednost pravokořenné rostlině, neboť ta se rozšiřuje kořenovými výběžky a během let může vytvořit v okolním půdním prostoru vetší plochu porostu.

Řez provádíme po odkvětu

Chcete-li docílit velmi bohatého kvetení mandloní, je nutné každoročně bezprostředně po odkvětu zkrátit všechny výhony na 5 – 10 cm od země. Ještě do podzimu téhož roku vyrostou na keřích bujné výhony s mnoha květními pupeny. Následující jaro všechny tyto výhony bohatě pokvetou.

Roubované mandloně

Roubovaná mandloň na podnoži z myrobalánu roste sice ze začátku velmi bujně, o to však dříve bez řezu začne stárnout. Stárnutí zabráníme buďto každoročním sestříháním odkvetlých výhonů anebo občasným vyřezáním nejstarších výhonů. Tak bude neustále docházet k omlazování keře a růstu dalších mladých výhonů. U roubovanců se stává, že podrůstají dosti hojně podnožovými výhony. Ty je nutné celoročně pravidelně odstraňovat. Pamatujte na to, že jednorázový zmlazovací řez u starých rostlin již nepomůže. Důvodem je to, že se mandloň nízká velmi obtížně a nedostatečně obnovuje mladými výhony.

Text: Zuzana Bohdalová

24.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist