Mandloň nízká – působivá solitéra uplatnitelná i ve skupině

Seznamte se s odolným a nenáročným keřem, který na jaře rozkvétá tisíci drobnými růžovými kvítky. Možná zjistíte, že mandloň nízká je přesně to, co vám na zahradě chybí.
shutterstock_623370380-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Jsou keře, které na nás svým neodolatelným vzhledem zapůsobí tak, že je zatoužíme mít i ve své zahradě. Mandloň nízká je zcela určitě jedním z nich. Skvěle se uplatní jako solitéra v trávníku anebo jako předsadba před stálezelenými keři nebo jehličnany.

Růžový závoj

Mandloň nízká (Amygdalus nana, syn. Prunus tenella), je velmi hezký růžově kvetoucí nízký keř vysoký přibližně 1 metr. Jeho leskle zelené pilovité listy dosahují maximálně délky 8 cm. Květy jsou jednoduché asi 2,5 cm široké s růžovými korunními plátky lžičkovitě prohnutými.

Květy vyrůstají z trojice pupenů, kdy středový pupen je listový, a dvojice postranních pupenů jsou květní. Velkou výhodou je, že keř vykvétá po celé délce větví, takže je keř doslova obsypán květy. Ty se tvoří na loňských výhonech. Ve žlutošedém plstnatém oplodí vyrůstá široce vejčitá drsná pecka s vejčitými, asi 2 cm dlouhými plody uvnitř.

Čtěte také:

Univerzální krasavice

Mandloň nízká se hodí jak do větších, tak do menších zahrádek, a to jak ve skupině, tak i solitérně. Rostliny můžeme získat buďto jako pravokořenné anebo naroubované na slivoňové podnoží. Chceme-li dosáhnout širšího mandloňového porostu ve své zahradě, dáme přednost pravokořenné rostlině, neboť ta se rozšiřuje kořenovými výběžky a během let může vytvořit v okolním půdním prostoru vetší plochu porostu.

Chcete-li docílit velmi bohatého kvetení mandloní, je nutné každoročně bezprostředně po odkvětu zkrátit všechny výhony na 5 – 10 cm od země. Ještě do podzimu téhož roku vyrostou na keřích bujné výhony s mnoha květními pupeny. Následující jaro všechny tyto výhony bohatě pokvetou.

Jak na roubované jedince

Roubovaná mandloň na podnoži z myrobalánu roste sice ze začátku velmi bujně, o to však dříve bez řezu začne stárnout. Stárnutí zabráníme buďto každoročním sestříháním odkvetlých výhonů anebo občasným vyřezáním nejstarších výhonů. Tak bude neustále docházet k omlazování keře a růstu dalších mladých větví.

U roubovanců se stává, že podrůstají dosti hojně podnožovými výhony. Ty je nutné celoročně pravidelně odstraňovat. Pamatujte na to, že jednorázový zmlazovací řez u starých rostlin již nepomůže. Důvodem je to, že se mandloň nízká velmi obtížně a nedostatečně obnovuje mladými výhony.

 

6.4.2022 6:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist