Mandloň – perla okrasné zahrady

Kouzelné keře a stromy, které zdobí krásné zvláštní růžové květy a kožnaté plody, můžete spatřit na slunných stráních jihu Evropy, odkud se k nám mandloň dostala. Mandloně pěstujte tam, kde se daří vinné révě a broskvím, tedy v teplých lokalitách a na chráněných místech. Rozhodně to nezkoušejte v podhorských oblastech, protože některé mandloně jsou náchylné k vymrzání.
mandlon-mandlon-obecna-prunus-dulcis-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Okrasná mandloň jako teplomilný strom nebo keř je hodně náročná na oblast pěstování, na teplé podnebí. Půdu má ráda sušší, lehčí, alkalickou; prospívat bude nejlépe na slunci. Jestliže na své zahradě už máte broskvoň (jsou ze stejného rodu Prunus), půjde vám pěstování mandloně snáze. S broskvoní má mandloň podobné nároky na půdu, mandloně se také obdobným způsobem řežou. Plodů se u okrasné mandloně (trojlaločné, nízké) nedočkáte, ta sice plody nasadí, ale nedozrají. Máte-li mandloň sladkoplodou a opravdu vhodné podmínky k pěstování, pak v teplém roce mandle sklidíte. Mandloně plodí v jižních státech – nejsou to však mandloně okrasné, ale plodící (Prunus amygdalus).

TIP
: Pokud sázíte mandloň na jaře, proveďte hned takzvaný výchovný řez, přičemž ponechte na větvičkách dvě očka. Stromek potom vydatně zalévejte. V dalších letech po odkvětu mandloň opět silněji seřízněte (radikální řez snáší dobře) a pohnojte, nabere pak zase sílu, obroste a bude dekorativní.

Kupte odrůdu mandloně své zahradě na míru

Stromky a keříky okrasných mandloní k výsadbě seženete v zahradnictví i u šlechtitelů. Mandloně nakoupíte v cenách v rozmezí zhruba od 80 do 200 korun, podle odrůdy a velikosti. Mandloň třílaločná (Prunus triloba) vyniká bohatě plnými kulatými květy. Pěstuje se jako nízký stromek (naroubovaná na slivoň) a uplatní se jako nádherný solitér v trávníku. Vybírejte na korner.cz nebo  hruska-skolky.cz. Mandloň třílaločná je také v nabídce goji-kustovnice.cz (zahradnictví Adavo).

Zahradnictví Tereza (zahradnictvi-tereza.cz) prodává kromě předešlého další odrůdu – je to mandloň sladkoplodá krajová (nejběžnější a první u nás povolená odrůda).

Nemáte-li na zahradě příliš místa a chcete-li mandloň jako menší dekorativní keřík, zaměřte se na zakrslou mandloň (Prunus triloba) – koupíte ji například na zahradniprodejce.cz. Naopak když máte v okrasné zahradě místa tolik, že nevíte co s ním, zkuste zasadit nízkou odrůdu: mandloň nízká (Prunus tenella) je krásná a nenáročná. A protože hojně odnožuje, pokryje vám po čase větší plochu, přičemž vyroste do 1- 1,5 metrové výšky.

O dalších dekorativních stromech na zahradě čtěte v článku Sakura – krásný čas růžových stromů na zahradě.

Alena Jansová

28.5.2010 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist