Maskováno bambusem

Bambusy se spolehlivě uplatní v zahradách, kde chceme mít málo práce s jejich udržováním. Dokážou posloužit jak rostlé, tak sušené a není ani těžké o ně pečovat. Díky bambusům se dají nejen na zahradách, ale i například na střešních terasách zajímavým způsobem oddělit části s posezením od těch ostatních. Bambusy však mohou mít velmi podobné uplatnění i v interiéru.
shutterstock_652540897-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Chystáte-li se zařídit si novou zahradu, dobře promyslete, k čemu na ní bambusy využijete, jejich kořenový systém se totiž rád intenzivně rozrůstá na všechny strany, a tak bude dobré bambusy hned od začátku alespoň z některé strany růstově zkrotit.

Pokud už bambus na své zahradě máte a chystáte se ho zkrátit, nebo prostříhat, nezapomeňte na jednu důležitou věc: tam, kde ho zastříhnete, už dále do výšky neporoste.

I jednoduchou úpravou například sestříháním bambusů anebo velice jednoduchým seskupením bambusů s trávami a trvalkami můžete v zahradě docílit skvělého efektu. S poměrně minimální námahou tak lze v zahradě získat velmi hezký upravený kout, kde bude radost odpočívat, a kde na vás nebudou upřeny neustále zraky kolemjdoucích anebo ostatních členů početnější rodiny.

Pokud zasadíte alespoň dva bambusy doprostřed, poměrně blízko k sobě, vytvoří tak lepší dojem zástěny. Než bambusy povyrostou, umístěte kolem nich nejrůznější trávy, například ostřice, které se dají s úspěchem pěstovat v nádobách.

Na zakrytí nevzhledných míst v zahradě můžete použít jak bambus rostlý, tak hotové bambusové rohože. Vyrábějí se v několika variantách, kdy jsou používány celé bambusové tyče, anebo bambus štípaný. Bambusové rohože jsou splétány pozinkovaným drátem, aby se zabránilo případnému rezivění drátu. Anebo si můžete pořídit již hotové bambusové dělící stěny nejrůzněji vplétané do rámů. K dostání jsou i hotové bambusové ploty o nejrůznějších výškách od 100 až do 200 cm. Na bambusové rohože se jako nátěr používají pro zvýšení jejich trvanlivosti speciální bezbarvé oleje na venkovní použití s obsahem biocidů, které zabraňují zšednutí bambusových zástěn a plotů a chrání díky UV filtru bambusy před vyblednutím.

Bambus v zahradě vám pomůže skrýt stání pro popelnice, kůlnu, kompost, dřevník, velkou psí boudu anebo sklad nářadí, případně dlouhý nevzhledný plot anebo příliš fádní stěnu domu.

Problematice využití bambusu jsme se dále věnovali v článcích: „Zástěny z bambusu“ a „Smíšené záhony s trávami a bambusy“.

Text: Zuzana Bohdalová

23.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist