Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem

Práce kolem chaty a v dílně neustává ani na podzim. Naopak je třeba dodělat vše, co se za celé léto nestihlo a připravit chatu na zazimování.
obr_pexels-1100x618.jpg Zdroj: www.pexels.com

K tomu všemu i trocha špíny. Máme pro vás proto pár tipů, jak udržet pracovní kalhoty i montérky ve formě i na konci sezóny..

Při práci na zahradě i v dílně vyrobíte fleky na oblečení téměř na počkání. Zbavit se jich ale už tak rychlé není. Vyčistit skvrny od oleje nebo šmíru není legrace, ale není to nemožné. Stačí si pořídit účinného pomocníka.

Jak odstranit mastné fleky z pracovního oblečení?

Přemýšlíte, jak vyčistit skvrny od oleje? Když zvolíte správný postup a odstraňovač skvrn půjde vám to opravdu snadno. Možná vás překvapí, že nemusíte pro účinný odstraňovač chodit daleko. Asi každý kutil má v dílně líh nebo benzín. V kuchyni jistě najdete kukuřičný škrob nebo prostředek na mytí nádobí. Když objevíte mastnou skvrnu na oblečení je potřeba ji před vypráním z látky dostat. Skvrnu posypte škrobem, ten mastnotu nasaje a vytvoří film, ten po patnácti minutách odstraňte.

Pokud škrob nemáte k dispozici, sáhněte po benzínu nebo lihu. Nalijte si ho na houbičku či čistý hadřík a jemně mastnou skvrnu potírejte směrem od krajů do středu, abyste ji nerozmazali. Poté oblečení vyperte jako obvykle.

Jak vyprat šmír

Šmír je směs maziva, prachu a dalších nečistot. Obvykle vytvoří černou mazlavou hmotu. O šmíru už jste jistě slyšeli a nejspíš také víte, že ušpinit se od šmíru je snad nejjednodušší věc, která se v dílně může stát. Kromě dílny ale můžete šmír potkat i jinde. Stačí si vyrazit v dlouhých kalhotách na kolo a pohroma je na světě.

O šmíru ví asi nejvíc nadšení automechanici, kteří ho mají na pracovních montérkách téměř neustále. Drobné opravy aut, motorek, sekaček na trávu a nářadí vás tak mohou stát poničení oblíbeného oblečení. Šmír je mastný, můžete tedy zvolit některou z technik na odstranění mastnoty a skvrn od oleje.

Benzínový čistič skvrn alias čikuli

Když něco funguje, není třeba to měnit. Jednou z osvědčených metod čištění skvrn od oleje, je čištění pomocí čikuli neboli benzínového čističe. Při čistění vždy postupujte dle návodu a předem vyzkoušejte reakci materiálu nanesením malého množství na méně viditelná místa oblečení.

Chemická rozpouštědla

Na odmaštění pracovního i jiného oblečení se perfektně hodí chemická rozpouštědla. Před použitím rozpouštědla skvrnu navlhčete vodou, skvrna se pak po nanesení rozpouštědla nezvětší. Asi nejběžnějším rozpouštědlem je nejspíš benzín, ten navíc nenarušuje barevnou stálost oděvu. Abyste měli jistou, raději si to ověřte na kousku textilu, který není vidět. Nezapomeňte po vyčištění skvrny od šmíru oblečení ještě vyprat v pračce jako obvykle.

Prohledejte lednici

Na šmír fungují i babské rady. Ty však paradoxně doporučují na skvrny od šmíru použít něco mastného. Skvrnu namastěte sádlem nebo máslem. Skvrnu ale nejprve podložte ubrouskem, aby se neotiskla na druhou stranu oblečení. Poté skvrnu potírejte a odstraňujte stíráním směrem do středu, abyste skvrnu nerozmazali. Dejte si však pozor na to, abyste špínu stírali stále čistým kouskem hadříku. Vzniklou mastnou skvrnu pak snadno odstraníte saponátem a následným vypráním v pračce.

Žlučové mýdlo

Použít můžete i staré známé žlučové mýdlo, které kartáčkem do skvrny vetřete a opatrně ji odstraňujete. Pak už stačí oblečení vyprat v pračce tak, jak jste zvyklí.

Pokud se však nechcete zabývat takovou zbytečností, jako je praní montérek a jiného pracovního oblečení, můžete ho rovnou z chaty poslat do čistírny. Stačí si na webu online čistírny a prádelny Cleany.cz najít kousek, který potřebujete vyčistit a počkat na kurýra. Oblečení si můžete nechat poslat zase na chatu, takže ho nebudete muset ani převážet mezi domovem a chalupou.

28.10.2021 12:52| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist