Materiály v zahradě: schody a nášlapy

Bez schodů se neobejdeme skoro v žádné zahradě, a to pozemek nemusí být ani příliš svažitý. Tento praktický prvek dokáže skvěle usnadnit život i tam, kde byste jen těžko překonávali terén nebo jiné specifické podmínky. Ovšem i tvorba schodů má svá specifika a výběr materiálů na jejich stavbu vás také nějakou dobu zaměstná. Nášlapy zase ušetří trávník v místech, kde nechcete budovat zahradní cestičku.

Ať schody nebo nášlapy, oba prvky nám mají usnadnit pohyb po zahradě. Jejich použití bývá nejčastěji především praktické, ale mnohdy jsou zakládány i s estetickým úmyslem. Nejlepší je ovšem skloubit obě funkce, není to nic složitého. V první řadě je třeba zvolit v obou případech vhodný materiál. Zvolíte kámen, tvrdé dřevo nebo beton? Fantazii se sice meze nekladou, v tomto případě se ovšem nenechte unést divokými sny a raději volte střídmý výběr s ohledem na charakter celé zahrady.

Nášlapy z různých materiálů

Kámen byl, je a zůstane tím nejdůležitějším materiálem pro zahradu, v případě nášlapů nevyjímaje. Tento trvanlivý, dá se vlastně říci i věčný, materiál nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a je dostupný v blízkém kamenolomu nebo v některé prodejně, která nabízí sortiment kamene a kameniva.

Nášlapy by měly být opět pokud možno z místního kamene. Pokud tedy máte na zahradě žulovou suchou zídku, nášlapy by měly být ze stejného druhu horniny. V případě, že se necháte unést některou nabídkou a podlehnete kráse kamene z jiné oblasti nebo dokonce z jiné země, výrazně tím zhoršíte působnost zahrady.

Kámen je třeba na zahradě celkově sjednotit nebo alespoň zvolit barevně podobnou horninu. Žula a vápenec je přeci jenom velký kontrast co se týče barvy i samotné struktury.

Mnohdy se ve specializovaných prodejnách setkáte se širokou nabídkou kamene určeného k tvorbě nášlapů. Bohužel mnohdy mívá nedostatečný průměr. Vždy volte kámen o síle minimálně 5 centimetrů. U slabých kusů kamene hrozí puknutí již při samotné pokládce.

Mezi další možnosti patří nášlapy z dřevěných trámů či špalků nebo beton. Všechny varianty připadají v úvahu. Dřevo ovšem ve stínu může být kluzké, což způsobují řasy a lišejníky. Stejně tak je třeba část uloženou do půdy vhodně chemicky ochránit, aby se životnost dřeva prodloužila. Betonové nášlapy se hodí spíše do moderních městských zahrad, v zahradě venkovské nebo přírodní budou působit jako „pěst na oko“.

Kam nášlapy patří

Úkolem nášlapů je především usnadnění pohybu po různých typech povrchů. Lze je tedy pokládat do trávníku i do výsadeb mezi květiny. Nášlapy se ovšem nepokládají přímo na tento povrch, ale je třeba jim pečlivě připravit podloží. Při pokládce do travnaté plochy počítejte s tím, že bude třeba pod nášlapy vytvořit vrstvu hrubého štěrku o síle vrstvy 10 až 15 centimetrů. Vybírejte frakci 32/64. Na tu pak přijde vrstva jemného štěrku frakce 4/8 o mocnosti přibližně 5 centimetrů, do které se položí nášlapy.

Při pokládce nášlapů do záhonů bude třeba opět nejdříve vytvořit vrstvu hrubého štěrku o mocnosti 10 centimetrů. Na tuto vrstvu přijde opět vrstva jemného štěrku o mocnosti 5 až 7 centimetrů. Prostory mezi nášlapy lze vysypat pěstebním substrátem, do kterého lze vysadit půdopokryvné rostliny nebo ho vyplňte jemným kamenivem.

Schody jako propojení výškových úrovní

Hlavním cílem schodů je propojení různých částí zahrady, které se nacházejí v odlišných výškových úrovních. Schody mohou být vytvořeny samostatně nebo jako součást jiných prvků, jako jsou například suché kamenné zídky. Schody lze založit opět různým způsobem.

Pokud je třeba překonat menší výškový rozdíl a postačí pro to pouze několik málo stupňů, pak není třeba vytvářet betonový základ do nezámrzné hloubky. Postačí pouze výkop do rostlého terénu o hloubce přibližně 40 centimetrů. Do výkopu je třeba nasypat alespoň 20 centimetrů hrubého štěrku frakce 0/64. Na tuto drenážní vrstvu lze pokládat stupně schodů, které mohou být vytvořeny z větších kusů kamene s plochými nášlapy. Spáry mezi kameny vysypejte kamenným prachem, aby se stupně spojily.

Pokud budou schody překonávat větší terénní rozdíl, bude již třeba vytvořit betonový základ s pasy do nezámrzné hloubky. Pasy se přitom vytváří pod prvním a posledním schodem. I pod těmito schody je třeba vytvořit vrstvu štěrku o frakci 0/32 a mocnosti přibližně 20 centimetrů.

Jaké rozměry by měly schody mít? V každém případě je třeba zohlednit pohodlnou a bezpečnou chůzi. Jednotlivé schody by neměly být příliš úzké ani příliš vysoké. Výška stupně by se měla pohybovat od 16 do 18 centimetrů a nášlapná plocha by měla mít šíři v rozmezí 27 až 31 centimetrů.

Foto a text: Lucie Peukertová

30.7.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist