Mateřídouška (Tymián)

tymian-obecny-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Mateřídouška roste na slunných loukách a stráních v nížinách i na horách. Poznáte ji podle sytě růžových květů, které na krátké stopce vytvářejí květenství v podobě vejčitého hroznu.Po odkvětu rostlina tvoří šištice. Mateřídoušky jsou zpravidla silně aromatické nízké keříky nebo vytrvalé byliny s tenkými větvemi, vyrůstajícími obvykle z krátkého dřevnatého stonku. Tvoří polštářovité keříky plné drobných eliptických lístků, které mohou být zelené nebo panašované. Po odkvětu rostlina tvoří šištice.

Botanický název Thymus
Kategorie Bylinky a léčivé rostliny
Čeleď Hluchavkovité
Pěstování Rostlině se daří na slunném stanovišti a dobře propustné půdě. Ideální je množit na jaře nebo na podzim dělením trsů. V létě můžeme množit ve skleníku řízkováním. Po odkvětu je nutné rostlinu seříznout.
Zajímavosti Původem z Evropy a Asie. Je to známá léčivá rostlina, která se používá nejenom v lékařství, ale také v kosmetice. Při akutních potížích s bronchiálním astmatem můžete vyzkoušet čaj ze směsi mateřídoušky a jitrocele 1:1. Lžičku směsi spaříte čtvrtlitrem horké vody a pro vitamin C a lahodnější chuť přidáte lžičku citrónové šťávy. Popíjí se šálek čaje 4-5x denně.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rady-a-tipy/materidouska-a-tymian-koreni-a-lecivka.html
4.4.2012 9:00
Více o tématu: Hluchavkovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist