Meruzalky do živých plotů i jako solitéry

Meruzalky stejně jako mnoho jiných květin, keřů či stromů mají mnohem více druhů, než které jsou využívány pro sadovnické účely. V tomto případě je jich na 150, ale při výsadbě v zahradách uplatníme nejvíce pouze 3 druhy.
ribes-sanguineum_shutterstock_41706073-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Seznámení s meruzalkami

Hlavní tři druhy meruzalek, které nacházejí v zahradách největší uplatnění, jsou meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), meruzalka horská (Ribes alpinum) a meruzalka zlatá (Ribes aureum). Rod Ribes zahrnuje i velké množství užitkových druhů a některé jejich kultivary se běžně pěstují jako ovocné rostliny.

Pěstební podmínky

Meruzalky mají nejvíce v oblibě slunečná místa, ale druhy vysazované v zahradách snesou i lehký polostín. Jejich výhodou je poměrně nízká náročnost na půdu, porostou dobře i v těžších hlinitopísčitých půdách. Pochopitelně meruzalka horská dává přednost dokonce až štěrkovitým neutrálním až vápenitým půdám. Výsadbu prostokořenných meruzalek provádíme jak na jaře, tak na podzim. Po výsadbě v jarním období provedeme řez slabých nežádoucích anebo poškozených výhonů a výhony, které zbyly, zakrátíme klidně i na polovinu, postačí však i zkrácení pouze o třetinu.

Meruzalka krvavá

Meruzalka krvavá je velmi působivý keř hlavně díky svým, tmavě červeně kvetoucím květům v hroznovitém seskupení. Tyto keře vysazujeme nejčastěji v rozvolněné skupině anebo jako solitéry, aby jejich krása náležitě vynikla. U keřů meruzalky krvavé provádíme zakrácení přečnívajících výhonů po odkvětu. Obnovíme tím schopnost keřů regenerovat a nasazovat ve velkém množství na nové květní pupeny. Provedeme-li řez citlivě, neporušíme tím tvar keřů. Proto stejně ohleduplně postupujeme při prosvětlovacím řezu.

Meruzalka horská

Tento druh je vhodný pro nižší živé ploty, které vždy brzy na jaře anebo ještě v předjaří zkracujeme na 30 cm výšky. Meruzalka horská má velmi dobrou přizpůsobivost k řezu, to je důvod, proč se skvěle hodí pro tvarované a stříhané živé ploty. Živé ploty tvořené rostlinami meruzalek horských stříháme nejlépe koncem zimy a opakovaně ještě v průběhu června.

Meruzalka zlatá

Meruzalka zlatá je vynikající keř vhodný jako podrost pod vyšší listnaté stromy. Ve skupině ji využijeme nejlépe jako výplň prostoru.

Pamatujeme na to, že živé ploty vysazené z meruzalek potřebují pravidelný každoroční řez, neboť bez něj keře rychle stárnou a vyholují. Pokud nebyl delší dobu na keřích meruzalky prováděn dostatečný řez, můžeme na nich uplatnit radikální zmlazující řez až těsně u země. Počítejte však s tím, že přestárlé rostliny v případě meruzalky krvavé neobrostou již dostatečně a do běžné výšky mladých keřů.

Text: Zuzana Bohdalová

6.8.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist