Mnohostranně použitelné stroje

Tyto stroje mají mnoho výhod, které na své zahradě nebo v domácnosti jistě oceníte. Ovšem i v tomto případě se můžete setkat u těchto produktů také s nespornými nevýhodami, které je třeba brát v úvahu před koupí. V neposlední řadě je dobré počítat i s vyšší pořizovací cenou základních dílů, které jsou potřeba pro připojování dalšího příslušenství.

Co si představit pod pojmem mnohostranně použitelný stroj?

Kombinovaný stroj je zařízení, díky kterému jsme schopni obsáhnout větší spektrum činností. Typickým příkladem může být například vrtačka. Jedná se o jeden stroj, ke kterému existuje mnoho druhů příslušenství.

S vrtačkou jste tak schopni kromě vrtání i šroubovat, brousit nebo také sukovat či míchat barvy, lepidlo a další hmoty. Princip přístroje tedy spočívá v jednom či několika hlavních dílech, které většinou stojí zpočátku, vůči svému příslušenství, více peněz.

Než půjdete nakupovat

Protože mnoho kombinovaných strojů zvládne také více různorodých činností, je potřeba dopředu důkladně promyslet, zda je zvládneme maximálně využít. V případě těch levnějších přístrojů na tom sice tolik nezáleží, ale v případě koupi například malotraktoru za desítky tisíc korun, se již vyplatí dopředu vše promyslet, aby se nákup vyplatil.

Dále je vhodné se podívat na portfolio firmy a zjistit, jaké možné příslušenství výrobce ke stroji nabízí, v jakém provedení a v jaké kvalitě.

V neposlední řadě se zajímejte také o historii firmy. Nejlepší je kupovat tyto přístroje u firem, které mají dlouholetou tradici a jsou tak na trhu stabilně několik let. Jen tak budete mít jistotu, že seženete za několik let nejen náhradní díly, ale také další příslušenství, které bude pasovat na vaše nástavce.

Multifunkční stroje na zahradu

Nejvíce ocení multifunkčnost majitelé větších zahrad a domů, kterým postačí jen několik strojů, které ve srovnání s jednostranně použitelnou technikou, budou mnohem levnější. Je pravdou, že prvotní pořizovací cena bude například v případě malotraktoru či zahradního traktůrku poměrně vysoká, ale další příslušenství již seženete za zlomek ceny.

Zahradní traktůrek
S pomocí zahradního traktůrku nejenže posekáte rozsáhlé travní plochy, ale díky dalšímu příslušenství můžete například pomocí připojitelného vozíku převézt mnoho různých materiálů. Využití najde traktůrek i v zimě, kdy s jeho pomocí spolu s pluhem zvládnete odklidit i větší množství sněhu.

Malotraktory
Pro mnohé zahradníky se jedná o to nejlepší, s čím se dá díky kombinovatelnosti dobře vyřádit. Tyto stroje zvládnou snad vše, co na větším pozemku potřebujete, od přípravy půdy na pěstování přes úklid sněhu až po svoz a zpracování dřeva.

Další možnosti kombinovaných strojů
Mnoho firem nabízí různé kombi systémy, díky kterým se z vyžínače může stát vyvětvovací motorová pila nebo motorové nůžky na stříhání živých plotů.

Stroje nejen na zahradu

I přestože si mnoho kutilů představí pod tímto pojmem různé traktory či jiné elektrické nářadí, existuje i několik výrobků pro domácnost, které ocení hlavně ženy. Může se jednat například o parní stroje, které si poradí dobře se špinavým sporákem, ale zvládnou také dobře vyčistit koberce či obklady a dlažbu v koupelně. Dále je možné zakoupit vysokotlaký čistič, který vás zbaví špíny nejen na dlažbě či na terase, ale také díky němu zvládnete umýt auto a mnoho dalších povrchů.

V neposlední řadě…

… se zajímejte také o záruku na jednotlivé díly. Zjistěte, zda máte ve svém okolí dobře dostupný servis, který vám v případě potřeby dodá i potřebné příslušenství. Také porovnejte kvalitu a cenu všech možných dílů a příslušenství u konkurence. Zajímejte se také o reference kupovaného stroje.

Hlavní nevýhodou kombinovaných strojů je totiž právě možná porucha klíčové součástky, která když se porouchá, nejste schopni používat nic. Díky referencím jste schopni mnohé podchytit a předcházet těmto problémům.

Text: Jan Vrbata
Foto: Husqvarna, Shutterstock.com

26.2.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist