Množení trvalek dělením

Dělení přerostlých trvalek je doslova nutnost, aby se udržela nejen jejich ochota kvést, ale také kvalita růstu celých rostlin. Trvalky se tedy nerozdělují jen výhradně proto, aby se namnožily. Nicméně jako způsob množení je dělení trvalkových trsů velmi spolehlivé a často využívané.
shutterstock_539303320-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Jak je to s kopretinami

U některých druhů trvalek dochází dokonce k nekontrolovanému šíření trsů. Rostliny si tak stále hledají nové zdroje výživy a rovněž nové území, kde mohou dále expandovat. Některé druhy však na původních místech vymírají. Názorným příkladem tohoto životního cyklu jsou kopretiny. Nejčastějším důvodem odumírání je jejich napadení háďátky a také vyčerpanost živin v půdě. Ovšem po zahradě se kopretiny dokážou i stěhovat.

Oživující účinek dělení

Dělení rostlin nemá jen množící účel, ale je také vítaným oživujícím účinkem. Pokud trvalky nerostou tím správným tempem, je nutné provést dělení trsů třeba i každé tři roky. Pochopitelně nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost je období vegetačního klidu. Vybereme pro tuto práci tedy pozdně podzimní bezmrazé dny anebo brzké jaro, kdy vegetace začíná teprve růst, ale nevyrostla ještě příliš.

Kdy které rostliny dělit

Kosatce dělíme po dokvětu, tedy již v červenci, pivoňky až po ukončení růstu na podzim. U pivoněk však myslíme na to, že mnohdy kvetou až pětileté keře, takže se s jejich dělením příliš neunáhlujeme. Trávy dělíme zásadně pouze na jaře. Pokud bychom je dělili v jiném období, růst jejich kořenů by silně zaostal. Navíc, pokud bychom trávy vysadily na podzim, následovalo by jejich usychání a nepřežily by mráz. Vhodným obdobím pro dělení denivek je jak podzim, tak jarní měsíce, až do dubna. Nejpozději však můžeme provést jejich dělení do té doby, dokud nezačnou růst nové výhony.

Jak správně dělení provést

Nejprve celý bal vyryjte, přičemž se snažte kořeny co nejméně poškodit. Velký nepřehledný trs rozdělte silným bodnutím rýče. U mnohých trsů je však spojení kořenů velmi volné, tudíž postačí rozdělit takové baly ručně a tím je dostatečně zmenšit. Každá z rozdělených částí potřebuje ke svému zdárnému růstu alespoň jeden výhon a určitý počet kořenů, typický pro danou rostlinu.

Text: Zuzana Bohdalová

1.10.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist