Moderní výsevní pomůcky – znáte je?

V zimě plánujeme, co v zahradě vysejeme. Na jaře už by tedy mělo být všechno připraveno a my, kteří se nemůžeme dočkat, můžeme už jen čekat na lepší počasí. Ještě než s výsevem na zahradě začneme, je zapotřebí nakoupit dostatečnou zásobu osiva. Toho je již v lednu na trhu dostatečné množství, a tak ještě než sáhneme po prvním sáčku ve stojanu, přečteme si něco o tom, jak si můžeme práci při setí usnadnit díky moderním výsevním pomůckám.
osivo-zeleneho-hnojeni-sezenete-ve-specializovanych-obchodech-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Staré metody jsou dnes již překonané

Dříve se pro setí drobných semínek, i těch větších semen využívaly nejrůznější metody, jako například míchání semen se suchým pískem. Mnohokrát tento postup však nic nevyřešil a drobné osivo padalo do řádků hustě a ještě k tomu i hluboko. Až nové metody a techniky výsevu přicházejí s opravdu užitečnými záležitostmi, jako jsou obalovaná semena nebo mořená semena a výsevné pásky či desky.

Obalovaná semena

Jemná semena a kalibrované osivo je zvětšeno obalovou hmotou, takže z drobných semínek se stávají středně velká a lépe se s nimi pracuje. Díky jednoduššímu výsevu pak odpadá pracné jednocení vzešlých rostlinek, což je práce zdlouhavá a ne každý pěstitel na ni má zrovna dostatek trpělivosti. Obalované je jen kalibrované špičková osivo, což výrazně zvyšuje šanci na to, že opravdu každé takové semínko vzklíčí. Při výsevu obalovaného osiva je nutnost zvýšit půdní vlhkost.

 Výsevné pásky

Jako nejúčinnější pomoc při výsevu jemného a středně jemného osiva se jeví jako nejlepší výsevné pásky. Mezi dva užší propustné papírové pásky jsou uzavřena semínka zeleniny nebo bylinek. Osivo je v páscích uloženo ve stejných vzdálenostech od sebe, papír je lehce rozložitelný a neklade nově klíčícímu osivu žádný odpor. Pokud chcete ukládat do země předklíčené osivo, nemusíte se obávat, lze to i s těmito pásky, neboť papír je jemný, přesto natolik pevný, že vydrží i třídenní předklíčení. Výsevní pásky se dají snadno utrhnout v patřičné vzdálenosti, takže vyhovují pro výsev osiva do jakkoli dlouhých řádků. Vyséváme do hloubky cca 2 cm a výsevný pásek ještě před zahrnutím zeminou provlhčíme. Po přikrytí půdou opět zalijeme. Znovu platí, že do výsevných pásků je ukládáno špičkové osivo s maximální šancí na vzejití, to je důvod, proč se vyplatí do výsevných pásků investovat o pár korun navíc.

Výsevné pláty a desky

V případě výsevných desek a plátků počítejme s podobným principem. Plátky či desky obsahují rovněž kvalitní osivo rozložené v pravidelných vzdálenostech a řadách, čímž zajistí na záhonech ideální rozložení budoucích rostlin. Tyto moderní pomůcky pro výsev jsou ideální pro záhony malých rozměrů, do truhlíků nebo pro osazování nádob. Po položení na místo výsevnou desku nebo plát pokropíme, jemně zasypeme zeminou a dále o výsev pečujeme již zcela obvyklým způsobem.

Text: Zuzana Bohdalová

 

16.1.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist