Moderní zavlažovací systémy do zahrad

Krásná a upravená zahrada vždy vyžaduje určitý čas a také úsilí, aby vypadala dobře, byla zdravá a na pohled zajímavá. Jedním z nezbytných předpokladů k dosažení takovéto zahrady je přiměřená a správná zálivka dodaná zahradě ve správný čas.
shutterstock_1062999785-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

V horkých letních dnech není bohužel žádnou výjimkou nutnost několikahodinového zavlažování zahrady a trávníku, přesto však ještě nemusí být zavlažování dostatečné. V takovém případě se může stát spolehlivým řešením instalace automatického zavlažovacího systému. Ten se skládá z výsuvných postřikovačů umístěných pod úrovní terénu a z potrubí, které je taktéž ukryto pod zemí. Takové systémy bývají obvykle členěny na několik trubních větví, což jsou vlastně sekce s postřikovači ovládajícími jednotlivé elektroventily.

Správně navržený a dobře nainstalovaný závlahový systém zabezpečí přesnou a také pravidelnou zálivku všem rostlinám, které to potřebují, vylepší navíc jejich kondici, dopřeje také vylepšení vzhledu zahrady a v neposlední řadě zabezpečí úsporu spotřeby vody a nákladů.

Postřikovače se vysunou nad povrch terénu po otevření přívodu vody za pomocí elektromagnetických ventilů. Po skončená zavlažování se opět zasunou zpět do podzemních pouzder. Dobré naprogramování je základ, neboť v případě deště je v pohotovosti automatické čidlo srážek, které včas celý systém závlahy na určitou dobu vypne. Naprogramovaná centrální jednotka automaticky spíná a vypíná jednotlivé elektroventily.

Automatizace závlahového systému poskytne vám jako uživatelům nejrůznější výhody. Zcela nahradí vaši doposud namáhavou a zdlouhavou zálivku pomocí konví, ušetří vám čas a může pracovat dokonce i v nočních hodinách, když vy budete klidně odpočívat. Zavlažování v noci je dokonce výrazně levnější, můžete s ním ušetřit až 30% vody, jelikož v noci je hodnota výparu výrazně menší. Navíc se o vaši zahradu tento systém postará i v době vaší nepřítomnosti, například v době vaší dovolené. Jak jsme již upozorňovali, díky čidlu srážek se postará o tom, aby se nezavlažovalo zbytečně, protože dokáže pružně reagovat na změny počasí. Po vyschnutí dojde k opětovnému automatickému zapnutí závlahového systému.

Pro závlahu rostlin a výsadeb na zahradě můžete vybírat dokonce z několika variant, například závlahový prvek zvaný kapková hadice, může být ukryt pod mulčovací kůrou, kde je zcela nenápadný. Vždy na začátku trubního rozvodu musí být osazení filtrem, který bude bránit průniku nečistot dovnitř hadice, aby nedošlo k jejímu ucpání. Tím bude zároveň zabezpečen správný chod celého systému a jeho dlouhodobá životnost.

Před příchodem zimy, se všechny tyto zavlažovací systémy musí odborně odvodnit profouknutím stačeným vzduchem.

Text: Zuzana Bohdalová

1.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist