Modrá je dobrá, obzvláště na zahradě

Tematická zahrada je neotřelý způsob, který můžete použít při stylizaci své zahrady. Pokud hledáte místo, kam se schováte po rušném dni? Naplňuje váš život spousta stresu? Tematická zahrada v modré barvě je skvělým místem, kam se můžete zašít a relaxovat. Zvlášť pokud bude modrá. Proč? Protože modrá je dokonalým lékem nejen na namáhané nervy. Má uklidňující účinky, pozitivně působí na psychiku, snižuje krevní tlak a pomáhá nám usnout. Co jste asi nevěděli, působí rovněž i na chuť k jídlu, kterou snižuje. Modrá je jednou ze základních barev, která se používá v kontrastu s oranžovou. V této kombinaci působí velmi stimulačně.
depositphotos_83722626_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Tematická zahrada v modré barvě uklidňuje

Tematická zahrada vyvedená v modré barvě

Tematická zahrada vyvedená v modré barvě se hodí do krajiny, naturalistického i romantického stylu. Modré rostliny přinášejí chlad a klid. Dodávají zahradě eleganci i lehkost. Čím jsou odstíny modré tmavší, tím ospalejší a dokonce nostalgičtěji se v zahradě můžeme cítit. Pokud se tomu chcete vyhnout, měli byste při tvorbě zahrady modrou  použít ve společnosti jiných kontrastních barev. Velmi dobrou kombinací s modrou je žlutá nebo oranžová, která zahradní kompozici oživí. Kromě nich dobrou volbou i bílá nebo růžová barva.

Všechny tyto čtyři barvy dohromady s modrou vytváří silný kontrast a přináší pocit svěžesti a lehkosti. Modrá barva dobře funguje na slunci i v polostínu. Do stinné zahrady se spíše hodí květiny se vzdušně modrými květy nebo pastelovými odstíny modré. Kombinovat je můžete s růžovou a bílou. Zahrada vyvedená v modrém schématu je spojena s rovinou vody i modří oblohy. Dodává rostlinným kompozicím hloubku, což vytváří dojem dálky. To se vyplatí využít, pokud chcete opticky zvětšit svou malou zahradu.

Jak vybrat modré rostliny do modré zahrady?

Výběr těch správných rostlin do modré zahrady se může jevit obtížnější než u jiných barev, ale pokud se porozhlédnete kolem, určitě i vy najdete spoustu vhodných druhů a odrůd na vaši zahradu. Začít můžete od časného jara s pomocí modře kvetoucích odrůd, jakými jsou krokusy, sasanky a hyacinty. Chybět by mezi nimi neměla ani pomněnka nebo zahradní zvonek. V létě pak můžete použít třeba ostrožku, bělotrn nebo otočník. Pokud se chcete těšit z modrých květů ještě i na podzim, zasaďte si na svou zahradu zmijovec. V případě, že nechcete řešit hledání modrých rostlin každoročně, zasaďte na svou zahradu trvalky, jako třeba astry, hlaváč kavkazský, zvonky broskvolisté, len nebo taky platykodon velkokvětý.

Zdrojem modrých květů mohou být i keře

Zdrojem modrých květů do modře laděné zahrady mohou být i keře. Použít tak můžete komuli Davidovu, hortenzii nebo také šeřík. Jestli je vaše zahrada v teplé oblasti, chráněná před větrem, dovolit si můžete také latnatec. Z popínavých rostlin vhodných do modře laděné zahrady pak zmíníme třeba vistárie nebo plamének. No a v neposlední řadě mohou modře laděnou kompozici zahrady doplňovat rovněž i modré plody (ovocných stromů a keřů), mahonie, okrasné trávy a bohyška.

Pro lepší představu, jak by mohla modrá zahrada vypadat, vám přinášíme tip, jak květiny zasadit. Do modré zahrady se k plotu hodí vysoké rostliny, které kvetou v jiné době. Do první řady se sem hodí rostliny jako třeba ostrožka stračka, kosatec, oměj nebo bělotrn. Do druhé řady se pak hodí hortenzie, perovskie a další nízké rostliny (jirnice, mákovec, rozrazil, hořec, zvonek, jaterník).

13.5.2023 12:42| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: deccoria.pl, mojogrodek.pl, poradnikogrodniczy.pl

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist