Motýli na zahradě – mohou být i v té vaší!

Nestačí vám zahrada plná květin a stromů? Chcete v ní ještě i život? Co takhle motýli? Ač to zní na první pohled nereálně, vy skutečně můžete ty nejkrásnější tvory z hmyzího rodu hravě přitáhnout. Stačí jenom vědět, jak na to, a řídit se jednoduchými pravidly. Tady jsou:

Motýli na zahradě – mohou být i v té vaší!
Motýli na zahradě – mohou být i v té vaší! (Zdroj: shutterstock.com)

Motýli mají studenou krev, proto vyžadují sluníčko. Mockrát jste si jistě všimli motýlů vyhřívajících se na sluncem zahalených květech, málokdy jste je viděli ve stínu. Tohle pravidlo vůbec není složité dodržovat – mnoho květin vyžaduje slunce stejně jako motýli, proto poslouchejte jejich přirozené požadavky.

Slunečno a větrno

Kromě toho motýli na zahradě potřebují klid. Větrno jim příliš nesvědčí i kvůli tomu, že jejich drobná tělesná schránka může být kdykoliv odváta. Zaměřte se proto na větru skryté koutky zahrady, a pokud jich máte málo, vytvořte je. Stačí keře, živé ploty, schovat záhonek s květy ke stěně domu. Nezapomínejte ale na to, že květům nesmíte stínit. Vyberte proto místo chráněné například ze severní strany.

Motýli potřebují k životu vodu, stejně jako všichni živí tvorové. Nektar z květů ji sice obsahuje, mnohdy v něm ale chybí potřebné minerály. Na to existuje jednoduchý fígl – použijte například koupadlo na ptáky, které částečně ponoříte do země a půdu pak postříkáte roztokem obyčejné kuchyňské soli.

Motýli na zahradě potřebují ty správné květiny

Můžete ale vsadit i na ryze přírodní cestu a ze zahrady vytvořit menší louku, kterou nikdo neupravuje a neseká. Všimněte si, že na loukách plných kerblíku, chrastavce nebo hlaváče se to motýli jen hemží, tak si vytvořte i jednu takovou na své zahradě. Motýlům ale voní překvapivě i zelenina – květy ředkviček, salát, kopr nebo fenykl jsou spolehlivým magnetem.

I keře jako trnka, šeřík, kalina vonná nebo ptačí zob jsou sázkou na jistotu. Právě z nich můžete udělat zmiňovanou zástěnu před větrem. Bodláky, třapatky, hvozdíky, pupalky, rozrazily, plaménky, hvězdnice nebo řebříček malé okřídlené krasavce také dokážou nalákat – většinou ale jen na delší návštěvu.

Pokud chcete, aby u vás zůstali dlouhodobě, budete jim muset připravit půdu i pro rozmnožování. Více než dvacítka druhů motýlů klade vajíčka na kopřivu, proto se této rostliny nebojte a i když nevypadá kdovíjak jak okrasně, nechte jí na zahradě místo.

​Motýli na zahradě a jejich nepřátelé

Počítejte s tím, že než se z motýla stane poletující krasavec, budou se vám po rostlinkách plazit mnohdy nepříliš vzhledné larvy. Respektujte je, nikam je nedonášejte. Jejich pohyb je znakem toho, že motýli jsou na vaší zahradě konečně jako doma, a opravdu jen málokteré housenky svým požíráním rostlinky dokážou zlikvidovat.

Nevzdávejte se, nebudete-li hned úspěšní. Motýli jsou živí tvorové, které nemůžete nijak ochočit. Buďte proto trpěliví a nečekejte na jejich první návštěvu jako ostříži. Nezapomínejte ale ani na to, že i půvabní motýli jsou stále jenom hmyz. Všechny postřiky a insekticidy, které používáte například na mšice nebo ostatní nevítanou havěť, jim proto můžou ublížit.

Martina Tlachová

Publikováno: 01.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pozvěte motýly do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte rádi motýly? Tak je přilákejte do své zahrady a potěšte se barevnou krásou jejich křehkých křídel. A víte, na co je přilákáte?

Jak dostat motýly do zahrady

Jak přilákat motýly do zahrady.

Sbírka motýlů Jiřího Tichoty - Zlatohkřídlec Hrušňový

Jiří Tichota ukazuje svou sbírku motýlů a konkrétněji se zaměřuje na zlatokřídlece hrušňového  a jeho housenky.

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Návod na výrobu motýlka z pet lahve

Motýl z pet lahve je jako živý a podle našeho návodu jej snadno vyrobíte.

Jak na dekoraci z měsíčnice? Vyrobte si motýly

Jak kreativně zužitkovat plody měsíčnice? Vyrobte si z nich motýli jako dekoraci

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.