Motýli na zahradě – mohou být i v té vaší!

Nestačí vám zahrada plná květin a stromů? Chcete v ní ještě i život? Co takhle motýli? Ač to zní na první pohled nereálně, vy skutečně můžete ty nejkrásnější tvory z hmyzího rodu hravě přitáhnout. Stačí jenom vědět, jak na to, a řídit se jednoduchými pravidly. Tady jsou:
shutterstock_250900123-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Motýli mají studenou krev, proto vyžadují sluníčko. Mockrát jste si jistě všimli motýlů vyhřívajících se na sluncem zahalených květech, málokdy jste je viděli ve stínu. Tohle pravidlo vůbec není složité dodržovat – mnoho květin vyžaduje slunce stejně jako motýli, proto poslouchejte jejich přirozené požadavky.

Slunečno a větrno

Kromě toho motýli na zahradě potřebují klid. Větrno jim příliš nesvědčí i kvůli tomu, že jejich drobná tělesná schránka může být kdykoliv odváta. Zaměřte se proto na větru skryté koutky zahrady, a pokud jich máte málo, vytvořte je. Stačí keře, živé ploty, schovat záhonek s květy ke stěně domu. Nezapomínejte ale na to, že květům nesmíte stínit. Vyberte proto místo chráněné například ze severní strany.

Motýli potřebují k životu vodu, stejně jako všichni živí tvorové. Nektar z květů ji sice obsahuje, mnohdy v něm ale chybí potřebné minerály. Na to existuje jednoduchý fígl – použijte například koupadlo na ptáky, které částečně ponoříte do země a půdu pak postříkáte roztokem obyčejné kuchyňské soli.

Motýli na zahradě potřebují ty správné květiny

Můžete ale vsadit i na ryze přírodní cestu a ze zahrady vytvořit menší louku, kterou nikdo neupravuje a neseká. Všimněte si, že na loukách plných kerblíku, chrastavce nebo hlaváče se to motýli jen hemží, tak si vytvořte i jednu takovou na své zahradě. Motýlům ale voní překvapivě i zelenina – květy ředkviček, salát, kopr nebo fenykl jsou spolehlivým magnetem.

I keře jako trnka, šeřík, kalina vonná nebo ptačí zob jsou sázkou na jistotu. Právě z nich můžete udělat zmiňovanou zástěnu před větrem. Bodláky, třapatky, hvozdíky, pupalky, rozrazily, plaménky, hvězdnice nebo řebříček malé okřídlené krasavce také dokážou nalákat – většinou ale jen na delší návštěvu.

Pokud chcete, aby u vás zůstali dlouhodobě, budete jim muset připravit půdu i pro rozmnožování. Více než dvacítka druhů motýlů klade vajíčka na kopřivu, proto se této rostliny nebojte a i když nevypadá kdovíjak jak okrasně, nechte jí na zahradě místo.

​Motýli na zahradě a jejich nepřátelé

Počítejte s tím, že než se z motýla stane poletující krasavec, budou se vám po rostlinkách plazit mnohdy nepříliš vzhledné larvy. Respektujte je, nikam je nedonášejte. Jejich pohyb je znakem toho, že motýli jsou na vaší zahradě konečně jako doma, a opravdu jen málokteré housenky svým požíráním rostlinky dokážou zlikvidovat.

Nevzdávejte se, nebudete-li hned úspěšní. Motýli jsou živí tvorové, které nemůžete nijak ochočit. Buďte proto trpěliví a nečekejte na jejich první návštěvu jako ostříži. Nezapomínejte ale ani na to, že i půvabní motýli jsou stále jenom hmyz. Všechny postřiky a insekticidy, které používáte například na mšice nebo ostatní nevítanou havěť, jim proto můžou ublížit.

Martina Tlachová

17.9.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist