Mučenky pěstované v našich zahradách

Pyšní se impozantně tvarovanými květy různých barev, přesto jí název dalo utrpení. Tyto jihoamerické liánovité rostliny objevili a do Evropy dopravili misionáři v 17. století. Pašijovou symboliku rostliny odhalili díky pakorunce připomínající Ježíšovu trnovou korunu, a díky třem pestíkům odkazujícím na hřeby k ukřižování mesiáše. Mezi mučenkami je dnes známo na 400 druhů a jistě i vy objevíte tu pravou, která by vám na zahradě, terase či balkonu neměla chybět.
mucenka-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

 

V původních vegetačních podmínkách dosahují mučenky až 250 cm. Jedná se o liánovité rostliny, proto jim dopřejte konstrukci pro popínání. Dodržíte-li základní rady, můžete mučenky pěstovat i ve venkovních podmínkách a ozdobit si jejich překrásným vzhledem pergoly, ploty či altánek. V českých zahradách se nejdéle vyskytuje modrokvětá passiflora caerulea. Stejně jako p. incarnata zvládne i lehčí mrazy do -8°C. Pokud je však po vzoru našich babiček necháte v zahradě přes zimu přemrznout, pravděpodobně se již nedočkáte v následující sezóně květu.

Vytvořte mučence vhodné podmínky

Mučenka je teplomilná rostlina a přestože zimy v našem podnebném pásmu nejsou poslední dobou třeskuté, vhodné podmínky pro jejich růst nenabízí. Na druhou stranu venkovní letnění tyto krásky velmi ocení. Uvažujete-li o zakomponování mučenek do vaší zahrady, ideálním řešením je vsazení savého květináče do půdy poblíž vzpěry, po které se mučenka bude moci ovíjet. Před příchodem mrazíků ji pak snadno přemístíte do interiéru.

Rostlina je velmi náročná co se vlhkosti týče. Vyžaduje pravidelnou zálivku a neměla by být v suchu déle než jeden den. Ovšem pokud substrát přemokříte, může docházet k nahnívání kořenů. Proto se u mučenek vyvarujte jednorázových bohatých zálivek, nebudou vám za ně vděčné. A jelikož pečujete o rostliny subtropického až tropického původu, nezapomínejte na jejich rosení.

Zemina pro pěstování mučenek by měla být středně propustná, nejlépe s jílovitým podílem pro udržení vláhy, s hodnotou pH okolo 6. V období vegetace dopřejte mučenkám hnojivo s obsahem draslíku a fosforu, naopak se vyvarujte dusíkatým hnojivům. Je důležité hnojení nepřehánět, abychom se nepřipravili o její krásné květy – aplikujte tedy hnojivo maximálně 2x měsíčně.

Odměňte se květy a plody

Vegetační období mučenky je únor až září a budete-li se o rostlinu starat s dostatečnou péčí, může vás v tomto období odměnit překrásnými květy. Pokud se mučenkám nedaří nasadit květy, může to mít několik důvodů. V prvé řadě potřebují rostliny dostatek světla, vybírejte pro ně tedy slunné stanoviště. Mučenkám vyhovuje těsný květináč. Sledujte i kvalitu půdy, čím je zemina lehčí a propustnější, tím mučenky rychleji rostou, ale nekvetou. Jak jsme se již ve článku zmínili, problémem může být i přehnané hnojení. Pro radost z květu mučenky jsou ideálními kultivary p. aurantia, p. violacea a p. citrina, které jsou nejdéle v květu.

Mučenky jsou cizosprašné rostliny, pro úrodu sladkých plodů je tedy nutné mít alespoň dvě rostlinky z rozdílných semen. Mezi plodícími mučenkami objevíte p. edulis (známá jako marajuca), p. mollissima, p. ligularis, p. maliformis, p. alata, p. quadrangularis a p. naviculata. Při letnění mučenek by se o opylování měl dokázat postarat hmyz. Přesto pro zaručení úspěchu můžete rostlinkám dopomoci a pomocí vatového tamponku přenést pyl z prašníku jedné rostlinky na bliznu druhé a naopak. Ideální dobou pro opylování je podvečer a květy mučenky musí být suché.

Na zimu raději domů

S odchodem babího léta připravte mučence prostor pro přezimování. Teplotní nároky se u jednotlivých druhů mučenky liší, sledujte tedy doporučené informace uvedené u rostlin. Teplotní minimum se pohybuje kolem 5 – 15°C. Nižší teplota může zapříčinit opadání listů, na druhou stranu pokud neuhlídáte výši teploty, ohrožujete rostlinu napadením drobnými škůdci (červci).

V období vegetačního klidu se snažte zastavit růst rostliny ořezáním rozrostlého kořenového systému a zkrácením nadzemní části na zhruba 30 cm. Mučenky během zimy nehnojte, omezte zálivku (raději lijte zálivku do misky pod květináčem) a zajistěte rostlině dostatečný přístup světla.

Lenka Malá

29.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist