Mucholapka podivná – pěstujte masožravky!

Masožravé rostliny jsou vlastně v rostlinné říši raritou a mnoho lidí z nich má respekt. Není však čeho se bát, což zjistíte v následujícím článku.
dionaea-muscipula-masozravka-masozravky-mucholapka-podivna-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) je masožravá rostlina patřící do rodu Dionaea, jehož je jediným druhem. Loví drobné živočichy prudkým zaklapnutím pasti. Ta je téměř stejně silná jako pasti, které umísťovali v Americe lovci vlků, bobrů nebo dokonce medvědů. V blízkosti jejich „čelistí“ je řada malých chloupků. Pokud se nic netušící hmyz těchto chloupků dotkne, list se rychle zavře a svoji kořist již nepustí. Ta je potom uvnitř pasti pomalu pomocí enzymů uvolňujících se ze žláz na povrchu listu trávena a vstřebávána.

Mucholapka podivná je pro pěstění jedním z nejméně náročných druhů masožravých rostlin. Má jen málo požadavků. Důležité je zajistit jí dostatečnou zálivku, vysokou vlhkost vzduchu, plné slunce a kyselou půdu. Nejlépe se jim daří v rašeliništích, není potřeba je hnojit. Rostlinám se bude dařit nejlépe, pokud budou každých pár let přesazovány na jiné stanoviště.

Pro zajištění dostatečné vlhkosti je dobré použít staré terárium nebo nádobu s malým otvorem. V letních měsících je ale nutné kontrolovat teplotu v teráriu. Mucholapkám stačí přístup slunce ne delší než dvě hodiny. Pokud rostliny vadnou, je nutné je dostat mimo dosah slunečních paprsků. V zimě je za chladných měsíců naopak potřebné rostlinu přemístit od okna, případně zakrýt tak, abychom ji uchovali teplotu a vlhkost. V zimě rostlina snáší i nižší teploty a potřebuje jen několik hodin přístupu ke světlu.

Jak rostlina dozrává, může na vysokém stonku vysoko nad listy vytvářet květy. Nad listy jsou květy z důvodu „bezpečného“ opylování hmyzem. Mucholapka produkuje velmi malá semínka podobná tečce na konci věty. Semena sázíme ihned nebo je skladujeme v ledničce. Obecně je ale nejlepší se obrátit při pořizování osiva na osvědčeného pěstitele.

Mucholapka se může rozmnožovat také pomocí oddenků. Rostlina má maximálně sedm listů a pokud jich má více, jedná se o novou rostlinu rostoucí na té mateřské. V takovém případě list odřízneme a samostatně zasadíme.

Při pěstování mucholapky obecné jsou zásadní rozdíly v metodách pěstění. V případě že je rostliny umístěna venku, má přístup k dostatečnému množství hmyzu a není ji tedy potřeba nijak krmit. V případě pěstování v pokojových podmínkách je zapotřebí krmení hmyzem. Během vegetačního období stačí mucholapce pár much nebo malých slimáků.

Zuzana Bednárová

23.9.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist