Myslete už teď na jaro. Zasaďte tulipány!

Právě nastala doba sázení cibulí nepsaných králů jarních záhonů – tulipánů. Jejich květy obsahují bohatou škálu barev a záhony na vaší zahradě některé rané odrůdy ozdobí už v dubnu, ty pozdější až v květnu. Zkuste si osázet ale i pár truhlíků nebo velkých květináčů. Poradíme vám, jak je udržíte rozkvetlé celé jaro.

Cibule dávejte „na sebe“

Už jste někdy dělali lazagne? Podobně, jako je rovnáte do zapékací misky a mezi ně rozhrnujete vrstvu náplně, sázejte i tulipány do nádob. Dávejte je ve vrstvách nad sebe, čímž si zajistíte, že na jaře se v květináči objeví hodně poupat. A nejen to. Pokud vysázíte cibule uvedeným způsobem, prodloužíte tulipánům celkovou dobu kvetení.

Dolů dejte pozdní, nahoru ty rané

Nejspodnější vrstvu by měly tvořit pozdě kvetoucí odrůdy, jako jsou papouškovité tulipány. (To jsou ty, které mají různě zvlněné, zkroucené a roztřepené květy.) Nad ně dejte středně rané tulipány, např. Triumf  nebo Darwinovy tulipány. Vysazujte je zhruba do hloubky 12 až 15 centimetrů. Horní vrstvu potom vytvořte časně kvetoucími tulipány (např. Tulipa kaufmanniana). Časně kvetoucí odrůdy zakryjte vrstvou zeminy vysokou jen 5 až 7 centimetrů. Tímto způsobem sázení docílíte, že jedna jediná nádoba pokvete od března až do května.

Namíchejte si substrát

Dříve, než začnete do hlíny zapichovat cibule, rozhrňte na dně truhlíku drenážní vrstvu písku. Potom si připravte vhodný substrát. Smíchejte čerstvou zeminu určenou pro pěstování květin a písek v poměru 2 : 1. Začněte tak, že vysadíte první skupinu cibulí, zahrnete je, a pak pokračujte v dalších vrstvách, dokud není nádoba skoro plná. Osázené truhlíky můžete zatím nechat venku. Raději je ale dejte na místo, které je chráněné před deštěm.

Text: Ivana Kukalová
Foto: Shuttesrtock

21.11.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist