Na co správný zahrádkář na podzim nezapomene

Podzim přináší nejen plody usilovné práce za celou sezónu na zahradě, ale opět i další práci. O slovo se hlásí úklidové práce, rytí záhonů, hrabání trávy a listí, vertikutaci, oprava nářadí a rovněž péče o kompost. Jak vidno, práce je na zahradě více než dost, a tak se nyní zaměříme na to, na co by správný zahradník na podzim neměl ve své zahradě rozhodně zapomenout.
kompost-2-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Co s jezírkem po sezóně

Ideální je natáhnout nad jezírko síť, která ho ochrání před velkým množstvím padajícího listí. Jakmile bude síť pokryta listím, sejmout ji a listí vysypat na kompost. Jezírko má v tomto období omezenou samočisticí schopnost díky omezené výměně vody, a tak by se v něm listí začalo brzy rozkládat. Má-li vaše zahradní jezírko hloubku nižší než 80 cm, musíte z něj rovněž vyndat i koše s lekníny. Jezírka s hloubkou větší než 8 cm jsou považována za nezámrzná.

Proč je potřebné rytí

Ačkoli je hluboké rytí na zahrádce dosti namáhavé, je třeba jej na podzim provést, neboť jen díky rytí dokážete připravit dobře plochu pro trvalkové a zeleninové záhony. Hrubé hroudy jsou ideální k zachycení zimní vláhy, půda bude zbavené plevelů a dýky rytí ji navíc provzdušníte. Zároveň s rytím můžete do půdy zapravovat hnůj, hnojiva anebo půdu přivápnit. Máte-li v plánu na příští sezónu trávník, rozhodně si již nyní připravte plochu i pro něj. Neopomeňte terénní modelace.

Vyseli jste v létě dvouletky?

Pokud ano, měly by být nyní již dostatečně zakořeněné a silné. Ochraňte je před poškozením mrazem tak, že je okopete a přihrnete k nim trochu půdy. Ochráníte je tímto způsobem nejen před vymrznutím, ale také před poléháním nebo vyvracením. Přiměřeně chráněný prostor, kde si rostliny vytvoří své mikroklima, jim můžete zabezpečit krytem z chvojí, či z ostříhaných větviček. Chránit je třeba nejen sazenice na záhonu připravené na jarní rozsazování, ale rovněž i ty, které mají kvést zároveň s jarními cibulovinami, tak na ně nezapomeňte. Jestliže bude suchý podzim, nezapomeňte na zálivku.

Kompostování podzimního listí

Všeobecně je známo, že na kompost nepatří listí nakažené hnilobou, plísní nebo jinými škůdci. Víte však, že listí z ořešáku by se na kompost rovněž nemělo dávat, i když vypadá zdravě? Listy ořešáku se totiž pomalu rozkládají, neboť obsahují velké množství tříslovin, fungicidních a antibakteriálních látek. Navíc se třísloviny v nich obsažené vyplavují i do dalšího kompostovaného materiálu, což celkově zpomaluje průběh rozkladu a zrání kompostu. Pokud máte na zahradě opravdu velké množství ořešákových listů, můžete malé množství z něj zkompostovat, ale musíte jej promíchat s půdou a trávou, a to v poměru 1:3, což znamená, že na jeden díl ořešákových listů připadnou minimálně 2, ale klidně i 3 díly jiného materiálu.

Je toho samozřejmě mnohem víc, na co zahrádkář musí na podzim myslet a hlavně to zvládnout do zimy udělat, ale my už jen ve zkratce připomeneme, že by se měl postarat také o opravu nářadí, omýt skla skleníku slabou dezinfekcí, za příznivého počasí přehazovat kompost, naposledy posekat trávník a stromky, které nestihl nyní zasadit, založit stranou do pařeniště, nebo do záhonu atd.

Text: Zuzana Bohdalová

5.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist