Na jarní výsevy pěkně chytře

Už během zimy si promyslete, co všechno si předpěstujete výsevem a včas objednejte osivo. Zvolit můžete některé internetové obchody, které nabízejí mnohdy i poměrně netradiční sortiment osiv. Výsevem si předpěstujete kromě bylinek a zeleniny i některé druhy trvalek. Tento způsob předpěstování se hodí zvláště pro ty, kteří potřebují větší množství sadby za rozumnou cenu, ale stejně tak si vypěstujete i takové druhy, jejichž sadba není na jaře běžně dostupná.

Zima je skvělou dobou na plánování, takže si už teď promyslete, co všechno budete kromě osiva na výsev potřebovat. Úplným základem jsou výsevní substráty, které si samozřejmě můžete připravit sami. V domácích podmínkách ovšem jen málokdy jsme schopni vytvořit takový substrát, který bude sterilní. Běžná zemina totiž kromě živin a organické hmoty obsahuje poměrně velké množství zárodků chorob, které se pak mohou na mladých rostlinkách neblaze projevit. Mnohem spolehlivější jsou běžně dostupné výsevní substráty. Těmi to ovšem rozhodně nekončí, vysévat lze třeba do perlitu nebo rašelinných tablet.

Výsevy do plastových nebo rašelinných květináčů?

Je na každém z nás, jakou cestu zvolíme, zda použijeme nádoby z přírodních materiálů, které lze kompostovat, nebo ty plastové, které lze zase používat opakovaně. Plast je sice odpad, který můžeme tak maximálně třídit, ale ani využití rašelinných produktů není zrovna ekologické kvůli těžbě rašeliny. Pokud se rozhodnete pro použití plastových sadbovačů, pak se je snažte využívat co nejdéle, většina typů vydrží v dobrém stavu i více jak 10 sezon.

Perlit

Pokud nechcete používat k výsevům klasický výsevní substrát, pak máte možnost využít pomocnou půdní látku, kterou seženete pod označením Perlit. Jedná se o tepelně zpracovanou vulkanickou horninu, která je sterilní, takže nehrozí, že by sadbu infikovaly spory některých běžných chorob. Perlit lze doplnit i do klasického výsevního substrátu pro jeho vylehčení, někteří výrobci ho do těchto směsí přidávají automaticky. Nevýhodou je absence živin, přesto díky svým fyzikálním vlastnostem umožní rychlé klíčení semen.

Výsevní substráty

Na trhu jsou dostupné různé typy substrátů, které umožní rychlé vzcházení semen. Substráty by měly být sterilní, někdy ovšem dochází ke špatnému skladování, takže se mohou i tyto materiály kontaminovat sporami. Přesto se jedná o nejběžnější materiál pro běžného zahrádkáře využitelný pro výsevy a následné přesazování vyklíčených rostlin. Každá firma substráty míchá v trochu jiném poměru, vesměs se ovšem skládají z podílu rašeliny, písku a dodaných hnojiv. Tento typ substrátu je dostupný v menších baleních po 5, 10 a 20 l.

Rašelinové tablety

Výrobci se předhánějí ve vymýšlení zjednodušení pro zahrádkáře, takže se mnohdy můžete setkat i se zajímavým řešením. Takovým pomocníkem zvláště pro výsev větších semen jsou kompresované rašelinné tablety, které lze koupit v balení po více kusech, ale můžete pořídit i kusovky. Tablety se liší průměrem, který se pohybuje od 30 mm až po 42 mm. Tablety bývají vyrobeny z různých typů rašeliny, poměrně oblíbená je rašelina sphagnová s obsahem vápence na úpravu pH. Tablety jsou vybaveny síťovinou, díky které i po nasáknutí vodou a nabobtnání drží tvar a nerozpadnou se.

Výhodou tablet je spolehlivé a rychlé klíčení, čisté a praktické pěstování i v bytě a lze jimi nahradit i prostorově náročnější sadbovače a květináče. Pokud budete později chtít rostlinu vysadit do květináče pro dosažení většího vzrůstu rostliny, nemusíte se bát jakéhokoli poškození kořínků, rostliny se sází včetně tablety.

Rašelinné sadbovače a květináče

Výsevy si můžete zjednodušit také pomocí různých typů a velikostí rašelinných květináčů, jejichž průměr se pohybuje v rozmezí 6 až 8 cm, dostupné jsou ovšem i větší varianty. Květináče jsou vyrobeny z rašeliny a dřevní buničiny s obsahem vápence na úpravu pH. Výhodou hranatých květináčů je jejich dobrá skladovatelnost.

Foto a text: Lucie Peukertová
10.12.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist