Na kašel a nachlazení přírodní cestou – bylinkami

S výraznou změnou počasí bohužel často přicházejí i chřipka a nachlazení. Nejen v lékárně, ale i v přírodě lze nalézt mnoho prostředků na jejich vyléčení. Je dobré, pokud přírodní léčebné prostředky vyzkoušíme ještě před návštěvou lékaře, mají totiž neuvěřitelnou sílu, účinek a to nejdůležitější: jsou z přírody.
tymian-obecny-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: Lucie Peukertová

Ať je kašel jakýkoli, jedná se o obranný mechanismus těla. Tělo se snaží dostat pryč  z dýchacích cest různé substance. Navíc v průběhu zánětu se situace ještě komplikuje a je nejvyšší čas tělu pomoci. Vybrané léčivé bylinky, jako jsou jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), heřmánek pravý (Matricaria recutita), meduňka lékařská (Melissa officinalis), tymián (Thymus) a eukalyptus (Eucalyptus) umožňují tělu brzké uzdravení.

Většina těchto rostlin může být zpracována do formy mastí, kapek, sirupů, éterických olejů a čajů. Všechny tyto bylinky jsou osvědčenými a hlavně účinnými prostředky při léčbě kašle a zahlenění průdušek.

Jitrocel kopinatý řadící se mezi vytrvalé byliny lehce identifikovatelný podle výrazné růžice přízemních listů je rozšířený po celé Evropě i Asii. Obsahuje slizové látky, glykosidy aukubin a akteosid, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. K léčbě se využívají listy, které je třeba opatrně sušit v temnu, neboť jsou na sušení velmi choulostivé.

 

Heřmánek pravý je jednoletá bylina, kterou si nejspíš všichni dobře vybavujeme z dětství. Roste jako plevel volně v přírodě v celém mírném pásmu. Pro lékařské využití se však pěstuje na plantážích. Účinnými látkami v heřmánku jsou chamazulén a bisabololy. Využíván je květ, a to k přípravě čajů anebo koupelová varianta k napařování dutin dýchacích cest.

I meduňka je dobře známou z našich zahrad. Jedná se o vytrvalou bylinu, která je domovem ve východním Středomoří. Užitečná silice je obsažena v listech, jichž stačí opravdu malé množství k úlevě a zklidnění dráždivého kašle. Užívá se ve formě čaje.

Stejně tak i tymián je původem ze Středomoří. Sbírá se z něj nať, ve které je obsažena hlavní účinná látka – thymol.

Jestliže si chceme při problémech s kašlem a nachlazením zpříjemnit ovzduší v místnosti, zvlhčit jej a zároveň něčím léčivým obohatit, můžeme použít několik kapek vonného éterického oleje z eukalyptu neboli blahovičníku. Stačí do aroma lampy kápnout 2 až 3 kapky a za chvíli se vám bude hned lépe dýchat.

A na závěr ještě jedno malé, ale velmi důležité upozornění: pokud už máte nos celý zarudlý od neustálého smrkání, nezapomeňte jej mazat měsíčkovou mastí, je to dokonalý prostředek k léčbě kožních nedostatků a problémů s podrážděním kůže s rychlým nástupem hojivých účinků.

Text: Zuzana Bohdalová

5.12.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist