Na půdě záleží – udělejte test na zjištění kvality

Není půda jako půda – to díky neúspěchům zjistili nejen zahradníci ale i zahrádkáři. Kvalita a složení půdy často neodpovídá přáním majitele zahrádky, protože na neobohacované zemině vyroste málokterá květina, či běžná odrůda ovoce a zeleniny.
zdrava-puda-by-mela-mit-drobtovitou-strukturu-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Jak má vypadat kvalitní půda?

Úrodná půda, na které chceme pěstovat květiny a zeleninu by měla obsahovat velké množství humusu. Ten se preferuje lehký a drobivý. Naopak velmi nevhodné pro pěstování mnoha druhů rostlin jsou hutné, nepropustné jílovité půdy. Jak ale zjistíme, jakou půdu máme na zahradě, když nejsme odborníci a nemáme žádné speciální přístroje či laboratoř?

Uděláte si sami takzvanou sedimentační zkoušku. Pokud z výsledků zjistíme, že potřebujeme půdu zkvalitnit, máme dvě možnosti, jak to provést. Mulčování a tzv.zelené hnojení. Obě techniky jsou známy už od středověku, kdy se používaly v klášterních zahradách.

Jaká půda je na mé zahradě?

Už pouhým okem můžete sami zjistit charakter půdy na své zahradě. Podle jemnosti částic lze určit, zda se jedná o lehkou půdu, která se skládá z hrubozrnných částic a je z větší části tvořena pískem. Těžká půda je naopak jemnozrnná. Může za to vysoký podíl jílu a hlíny. Částice jílu nejdou poznat pouhým okem, ale na omak jsou mazlavé a lze je tvarovat. Rostlinám se daří v půdě, kde zastoupen jak písek, tak i jíl, přibližně ve stejném množství. Taková půda zadržuje dešťovou vodu i nutné živiny. Jílová hlína propouští velmi málo vody a živin, často se míchá s písčitou půdou, aby se provzdušnila.

Sedimentační zkouška

Ryze písčité, jílovité nebo hlinité půdy jsou vzácné. Většinou bývá půda v našich zahradách směsí různých druhů. V našem testu zjistíme v jakém poměru jsou jejich částice zastoupeny.

Plnou hrst zahradní zeminy nasypeme do sklenice vody a dobře zamícháme. Necháme přibližně 12 hodin odstát, dokud se vše neusadí.

Písek  má největší zrnka, měl by se usadit na dně sklenice jako první, pak následuje jíl. Hlína je podstatně lehčí a také jemnější – usadí se proto až později. Humus naleznete v nejvyšší vrstvě, a protože je nejlehčí také občas plave. Při optimálním složení půdy jsou podíly jílu a písku zhruba stejné a vrstva humusu je také velmi výrazná.

Jakou půdu máte na zahradě vy?

Redakce
Zdroj: Rady naší babičky

18.5.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist