Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Právě zde se však můžeme alespoň částečně chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata. Lidské tělo nemusí vždy reagovat na chemické repelenty podle našich představ. Nejrůznější pupínky či jiné alergické reakce nás mohou nepříjemně potrápit. Stále více lidí se proto obrací na klasické babské recepty.

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Právě zde se však můžeme alespoň částečně chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata. Lidské tělo nemusí vždy reagovat na chemické repelenty podle našich představ. Nejrůznější pupínky či jiné alergické reakce nás mohou nepříjemně potrápit. Stále více lidí se proto obrací na klasické babské recepty.

Klíšťata představují pro zdraví lidí opravdu velkou hrozbu. Někteří z nás si myslí, že použití repelentu na oblečení je nutné pouze při výletě do lesa. Nebezpeční paraziti však na nás mohou čekat i na našich zahradách. Jejich nechtěnou přítomnost můžeme však eliminovat zasazením vhodných rostlin, které nás od této havěti nejen ochrání, ale zároveň zkrášlí okolí našeho domu.

Klíšťata žijí převážně ve vysoké trávě. Abychom chránili své ratolesti před nájezdem nežádoucí havěti, musíme pravidelně sekat zahradu. Ani tak však nemáme zaručeno, že se klíšťata neobjeví na našem pozemku. Proti jejich invazi můžeme bojovat i jinak. Existují rostliny odpuzující klíšťata. Jejich výsadbou nejen, že sabotujeme klidný pohyb po zahradě, ale navíc získáme krásně barevnou a voňavou zahrádku.

Jaké rostliny odpuzují klíšťata

Proti klíšťatům můžeme účinně bojovat výsadbou rostlin, které tuto havěť odpuzují. Jejich intenzivní vůně odhání nejen klíšťata, ale i komáry a jiný nepříjemný hmyz. I když jejich přítomnost nezaručí 100% účinnost, alespoň z části nás ochrání, a navíc jejich zasazením získáme záplavu voňavých a barevných rostlinek. A které rostliny to jsou?

Levandule

Krásná modrofialová květina, která je díky své intenzivní a nádherné vůni mezi lidmi velice oblíbená. Odpuzuje nejen klíšťata či komáry, ale používá se i v domácnosti proti molům. Vytváří velmi příjemnou atmosféru. Pěstovat ji můžeme jak ze semínek, tak i ze sazenic. Levandule se vysazují na zahradu v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Rostlinky nejsou náročné na živiny. Potřebují však slunce a lehčí, spíše suchou půdu.

Máta

Voňavá bylinka s fialovými kvítky. Její listy použijeme i v kuchyni. Mátu můžeme pěstovat ze semínek i sazenic. Jestliže se rozhodneme pro její pěstování a nemáme zkušenosti s výsadbou, je lepší navštívit zahradnictví a zakoupit zde sazenice. Mátě neprospívá sucho. Sázíme ji do vlhké půdy a tento stav udržujeme po celou dobu vegetace. Pozor však, abychom vlhkost půdy nepřepískli. Mátu vysazujeme spíše na stinné místo a při výsadbě je dobré smíchat hlínu s trochou písku.

Rozmarýn

Léčivý a stálezelený keřík, který zdobí fialové kvítky. Bývá pěstován pro okrasu, ale i jako velice oblíbené koření. Miluje světlé, teplé a slunečné místo. Rozmarýnu je dobře od května do září na čerstvém vzduchu, ale v zimě jej dáváme domů do tepla.

Oregano čili dobromysl

Léčivá bylinka, která má jemně nahořklou chuť. Pěstuje se na skalkách a okrajích záhonů. Pro správný růst potřebuje teplo, světlo a stále vlhkou půdu. Pro pěstování dobromyslu je vhodný lehký propustný substrát.

Tymián

Bylinka s drobnými lístky a bílými květy je druhem rodu mateřídouška. Má ráda suchá, slunná místa a není nijak náročná na živiny. Její pěstování je velice jednoduché, není náročná na naši péči.

Pelyněk

Silně aromatická rostlina, která roste v keřích i polokeřích. Svědčí jí teplé skalnaté stráně. Jedná se o léčivou bylinku, která se užívá při nadýmání, podpoře trávení či proti střevním parazitům.

Pelargonie

Velice oblíbená a často pěstovaná rostlina na balkonech a v truhlíkách na oknech. Miluje světlá a slunečná místa. Pelargonie čili muškáty musíme od začátku jara do podzimu pravidelně přihnojovat.

Chryzantéma neboli listopadka

Je nejvíce známa jako rostlina, která se požívá pro výzdobu hrobů. Vykvétá až na podzim a je poměrně citlivá na mrazy. Její květy mohou mít nejrůznější barevné odstíny.

Yzop

Plazivý aromatický polokeř. Pro pěstování vyžaduje suché, slunné místo s lehkou a dobře propustnou půdou. Yzop je znám tím, že kromě klíšťat též odpuzuje slimáky.

Listí patří do kompostéru

Jestliže se snažíme eliminovat výskyt klíšťat na naší zahradě, musíme kontrolovat různá temnější zákoutí a živé ploty. Stejně tak věnujeme pozornost shrabanému listí a kompostu. Pro tyto účely je velice vhodné postavit nebo zakoupit kompostér a listí do něj ukládat.

13.4.2023 12:15| autor: Beáta Boháčová | zdroj: hecht.cz, hobby.instory.cz, sazenicka.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist