Nádherná podzimní zahrada – můžete ji mít také!

Možná s trochou závisti v srdci obcházíte v tomto ročním období některou ze sousedních zahrad, které rozzářily podzimní barvy listů na keřích a stromech a také pozdně kvetoucí rostliny a říkáte si, kde jste udělali chybu, že vaše zahrada takovou krásou nyní na podzim neoplývá. Nezoufejte, nic není ztraceno. Chce to jen zapátrat po rostlinných druzích, které nádheru pestrých barev vnesou i do vaší podzimní zahrady.
pri-vyberu-dreviny-nezapominjte-na-jeji-pusobnost-i-behem-podzimu-a-zimy-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Lucie Peukertová

Japonský javor

Japonské javory všech druhů mají krásné podzimní barvy. Navíc některé odolnější formy japonských javorů, těchto menších stromů, jsou vhodné takřka pro každou zahradu. Dekorativně zapůsobí všude stejně nádherně. O japonských javorech a kráse barev a tvarů jejich listů jsme zveřejnili nedávno článek právě zde, na Magazínu zahrada. Pokud se k tomuto článku vrátíte, můžete zde vybírat z druhů, které osloví třeba právě vás.

Brslen (Eonymus)

Tento středně velký keř změní svou barvu na podzim na tmavě červenou a vypadá pak opravdu velmi poutavě. Některé druhy brslenu mohou mít i trny, některé formy jsou panašované, v létě jejich květy hodně lákají včely. Jako opadavý keř vytváří skvělou kulisu po zbytek roku díky dopadajícímu listí do květin a trav. Například Eonymus alatus – brslen křídlatý, opadavý druh, má po celé léto listy zelené a na podzim se zbarví do karmínově červené.

Fothergilla

Dalším skvělým keřem střední velikosti je fothergila s bílými štětkovitými květy na jaře, jejíž listy se v podzimním období začnou proměňovat z běžně zeleného odstínu na oranžové, žluté a červené.

Ruj (Cotinus)

Tento keř anebo chcete-li pomalu rostoucí strom, nevytváří na podzim obvyklou oranžovou a žlutou barvu, nýbrž vybarvuje své listy do fialova. Pokud potřebujete vnést do své zahrady změnu, tento keř sem přinese hluboké, dramatické fialové bary a chomáčky květů vypadajících jako shluky chmýří.

Okrasné trávy

Zatímco většina okrasné trav nemění s příchodem podzimu své barvy do červena, je vhodné je zde zmínit. Mnohým z nás se líbí právě bronzová barevná přeměna trav, která s nimi přichází do našich zahrad v průběhu podzimu.

Nebeský bambus (Nandina)

Nebeský bambus (Nandina) je kulatý keř, jehož vzhled se mění v průběhu celého roku. Na podzim jsou jeho listy nádherně tmavě červené. Květe zajímavými bílými květy a její jemné listy šustí ve větru stejně jako listy bambusu, odtud tedy její převzatý anglický název. U nás zatím tento keř své jméno nemá. Tato rostlina je dostatečně otužilá, tudíž její pěstování nebude problémem v jakékoli části naší republiky.

Text: Zuzana Bohdalová

27.10.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist