Nádobové rostliny 30 x krát jinak

Pro pěstování v nádobách a truhlících bylo vyšlechtěno mnoho nejrůznějších druhů známých rostlin v zakrslých formách. Jejich nižší vzrůst je přímo předurčuje k tomu, že je spíše než na záhonech budeme pěstovat na balkonech nebo terasách, v truhlících, květináčích nebo závěsných nádobách například na pergolách. Pro svou různorodost se dají i snadno kombinovat anebo doplňovat o nejrůznější bylinky nebo určité okrasné druhy zelenin nebo trav.
ostalka-slicna-zinnia-elegans-cinie-3-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Ze zakrslých druhů květin se pro pěstování v nádobách hodí zejména, ostálka Zinnita. Je to pomponkovitý typ cínie, jejíž maximální výška se pohybuje v rozmezí 15 až 20 cm. Disponuje celou škálou atraktivních barev a dá se velmi dobře doplňovat dalšími letničkami.

Již několik let se setkáváme na našem trhu s nejrůznějšími zakrslými typy slunečnic. K těm novinkovým se řadí slunečnice Waooh. Dorůstá výšky okolo půl metru a velmi snadno se pěstuje přímo z výsevů. Výhodou této odrůdy je výborný zdravotní stav rostlin a tvorba menších listů. Ideální jsou tyto slunečnice pro společnou výsadbu s rostlinami, které vytvářejí převisy.

Všem je nám dobře znám měsíček zahradní neboli lékařský, i on má svůj zakrslý kultivar nesoucí název Orange Daisy. I u tohoto kultivaru jsou květy měsíčku samozřejmě léčivé. Vzhledem k nenáročnosti pěstování a nízkému vzrůstu jen do 20 cm je snadné pěstovat jej na záhonech jako ozdobný lem, kde mu bude vyhovovat sušší půda anebo jej vysít přímo do nádob.

Mnoho krásy v malém provedení nadělá i kopretina kultivar Silver Princess. Jedná se o další květinu vhodnou pro pěstování v nádobách, truhlících anebo i ve skalkách. Vzhledem k tomu, že dorůstá maximální výšky 35 cm, hodí se i pro kombinování s vyššími letničkami anebo naopak s rostlinami převislými. Pokud tuto kopretinu budete pěstovat na záhonech, spolehlivě zde přezimuje a příští rok v červnu můžete opět očekávat bohatou násadu květů této velkoúborové trvalky.

Z novinek v pěstování letniček pro výsadbu do nádob můžeme jmenovat například angelonie, jimž jsme věnovali v našem magazínu samostatný článek anebo lebedičku čili plevuňku barevnou, která vytváří sice pouze drobné bílé květy, ale zajímavá je hlavně tím, že konce jejích listů mohou být podle odrůdy například růžové, zelenožluté nebo tmavočervené. Rostlina je nenáročná, postačí během růstu její zaštipování, aby se začala rozvětvovat.

Text: Zuzana Bohdalová

26.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist