Nádoby pro každou zahradu

Nádoby a květináče v různé podobě a provedení k zahradě neodmyslitelně patří. Své místo mají na terase, u venkovních dveří i na balkoně. Na trhu objevíte jejich neskutečně bohatou škálu s rozdíly v ceně i kvalitě. Každému zahradnímu stylu ovšem sedí i trošku odlišný typ nádoby, proto tento aspekt berte při nákupu nádoby v úvahu.
kvetinac-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Výběru nádoby se mnohdy nevěnuje dostatečná pozornost, ačkoliv i tyto zahradní prvky mohou po nějaké době zapříčinit několik větších komplikací. Při výběru nádoby by určitě neměl být prioritou pouze vzhled, ale důležitá je především funkčnost.

Zajímat by vás také mělo, zda je nádobu možné některým způsobem zazimovat, aby v ní rostliny přežily zimu bez újmy. Právě k tomuto účelu poslouží různé materiály, které ochrání kořenový systém, ale jejich použití je mnohdy limitováno velikostí i tvarem nádoby.

Styl zahrady a typ nádoby

Každé zahradě sedí trošku jiný design a provedení nádob. V městských minimalistických zahradách vedou na plné čáře moderní materiály v čele se sklolaminátem. Tyto nádoby mohou mít různý tvar i velikost, protože jsou často vyráběny přímo na zakázku. Firma si nejdříve musí před výrobou nádob zhotovit formu, díky níž pak může vyrábět nádoby sériově. Zadavatel si může vybrat z pestré škály barev, ale může také vybírat mezi matným či lesklým povrchem.

Tento typ nádob je poměrně lehký a lze do dna nebo stěn vytvořit otvory na odtok vody, což je důležité při dlouhodobém pěstování rostlin. Cena bývá většinou přijatelná, ale i zde mohou být různé odchylky.

Dražší bývají nádoby s vyztuženými stěnami, které jsou ovšem odolnější vůči vyvíjenému tlaku materiálů použitých pro výsadbu rostlin. Nádoba se ani časem nedeformuje. V posledních letech je čím dál tím oblíbenější corten, který časem získává nevšední patinu. Jeho nevýhodou je vysoká cena a hmotnost, díky které je těžké s těmito nádobami manipulovat.

Keramika, dřevo, kámen i beton

Tradičními materiály pro výrobu nádob jsou keramika či kámen. Oba materiály jsou vhodné do různých typů zahrad. Zajímavě působí v městské i venkovské zahradě. S těmito materiály pracuje velké množství českých i zahraničních firem, proto je na trhu z čeho vybírat. Cena se odvíjí od celkového provedení a velikosti nádob.

Podobně tomu je také u betonu, který se díky jednoduchému designu uplatňuje především v moderní městské zahradě nebo v oblasti veřejné zeleně.

Rádi se vracíme k přírodním materiálům, a proto nás nepřekvapí, že v přírodních a venkovských zahradách mají své místo nádoby ze dřeva. Zde vedou hlavně tvrdé druhy dřev jako je dub či buk, které odolávají mnoho let i poměrně nepříznivým podmínkám.

dne-n-m-trendem-jsou-lehk-sklolamin-tov-kv-tin-e-asto-vyr-b-n-i-na-m-ru-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Zazimování nádob

Při výběru vhodných nádob si vždy ujasněte, jakým způsobem provedete zazimování vysazených rostlin. Kořenový systém je náchylný na výrazný pokles teplot a většina nádob zazimování přirozeně neumožňuje, proto musíme provést speciální opatření, které spočívá v doplnění nádoby různými materiály.

O způsobu řešení rozhoduje například velikost nádoby. Je vhodné vždy vybírat o něco větší nádobu, než je nutné pro výsadbu rostliny, protože tak můžeme doplnit materiály na zazimování přímo do vnitřního prostoru, takže nebudou rušit celkový estetický dojem ani snižovat funkčnost nádoby. Toto opatření se provádí pomocí polystyrénových desek, které se přiloží k vnitřním stranám stěn. Na dno nádoby se rozprostře dostatečná vrstva drenážního materiálu, kterým může být například keramzit nebo hrubý štěrk.

Polystyrénové desky a drenážní vrstvu překryjeme silnou geotextilií, která bude tvořit další izolační vrstvu a navíc zabrání vyplavování drobných částic půdy do drenáže. U malých nádob, které toto řešení neumožňují, se provádí zazimování na vnějším obvodu nádoby. K tomuto účelu slouží několik vrstev juty nebo geotextiie o vysoké gramáži.

Foto: Lucie Peukertová

6.11.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist