Nalákejte ptactvo na svou zahradu. Jakou potravu jim nabídnout?

S umělým dokrmováním ptáků na zahradě to mnohdy bývá složité. Na jedné straně se totiž dozvídáme, že je to určitě záslužná činnost, jenže na té druhé se zase ozývají hlasy varovné, že je třeba podpořit hlavně přirozenou výživu těchto volně žijících druhů. Čím tedy můžete opeřencům přilepšit na své zahradě nebo ve volné přírodě a kdy s tím začít?
ze-semeniku-slunecnic-si-ptaci-sami-seminka-vyzobou-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Blížící se období chladného počasí a konec sklizně přináší otázku, kdy začít s dokrmováním ptactva. Ne že by se ptáci bez našeho dohledu neobešli, pokud totiž nepanují opravdu extrémní podmínky, většinou jsou schopni si potravu obstarat. Přesto je to jedna z možností, jak zvláště některým druhům pomoci a zajistit jim i v zimě pestrou potravu. Navíc je to skvělá zábava, zvláště vaše děti bude ta podívaná obzvláště bavit.

O co při dokrmování jde

Pokud se rozhodnete pro přikrmování různých druhů ptáků, pak by vždy na prvním místě měla být snaha podpořit konzumaci přirozené stravy. Ne vždy se totiž musíme omezovat na lojové koule, kterých je již na podzim všude v obchodech velké množství a je z čeho vybírat.

Jenže právě tato tučná pochoutka není vhodná pro všechny druhy opeřenců. Vděčné za ni budou například sýkorky, ale ačkoli se jedná o nejběžnější rod ptactva v našich podmínkách, přesto ke krmítkům a všeobecně na zahrady zalétají i jiní zájemci o potravu.

Přirozenou stravou rozumíme hlavně různé semeníky rostlin, které rostou na zahradě, larvy hmyzu, které jsou skryté třeba ve dřevě nebo odumřelé rostlinné hmotě nebo také plody dřevin. Některé z nich drží na větvích dlouho do zimy, tedy pokud si na nich už nějací ptáci již nepochutnali.

Zdivočelá zahrada jako ráj pro živočichy

Pokud se trochu zajímáte o ekologické a přírodní zahrady, pak jistě víte, že jedním z často probíraných témat je podpora výskytu užitečných živočichů na zahradě. Všeobecně je známo, že více užitečných zvířat na pozemek zavítá hlavně tehdy, když zahrada nabízí množství přirozených úkrytů.

Důležité tedy je všude úzkostlivě stále neuklízet, ale sem tam ponechat hromady dřeva či kamenů. Spadané listí druhovou diverzitu také značně podpoří.

Stejné je to i s ptactvem. Tomu bude vyhovovat hlavně zahrada se stromy a trnitými keři, ve kterých mohou na jaře hnízdit a během roku obstarávat potravu, aniž by je ulovila kočka. Cíleně můžete vysazovat rostliny se semeníky plnými semen a dřeviny s plody pro plodožravé ptactvo. Dokonce i ta hromada listí nebo dřeva dobře poslouží, protože zde hmyzožraví ptáci najdou dostatek výživných larev.

Rostlinná potrava aneb Jaká semínka jsou nej

Zrnožraví ptáci si pochutnávají na semenech obilovin, plevelů i kulturních trvalek, proto je dobré i na tento aspekty myslet. To určitě neznamená, že je nutné na zahradě kromě jiného pěstovat obiloviny, jejich svazky jim ale můžete zavěšovat klidně poblíž krmítek a ptáci si semena sami vyberou.

Trvalky jsou ovšem poměrně bohatým zdrojem výživných látek obsažených v semenech, tak je tentokrát na podzim neuklízejte, ale naopak je ponechte klidně po celou zimu. Dobrým zdrojem jsou všeobecně kvetoucí rostliny, tedy i letničky. Semeníky máku, černuchy, měsíčku, lichořeřišnice, agastache, zavinutky nebo třeba třapatky budou poměrně často navštěvovanými objekty na pozemku.

Semeníky slunečnic bývají většinou sklizeny ještě během pěstování, takže pokud jste to stihli a zavčasu je ze zahrady uklidili, můžete je na stromy jen tak jednoduše zavěsit v době, kdy přeci jenom té stravy není k dispozici tolik. Možná se ptáte, proč slunečnice ptákům odříct během léta, ale důvod je jednoduchý. V té době je potravy všude kolem opravdu hodně a semeníky jsou ideální právě pro zimní přikrmování, takže proto se je vyplatí před ptáky v létě včas ukrýt.

Kromě již zmíněného lze přikrmovat také semeníky planých pcháčů, celými klasy suché kukuřice, ostopestřcem mariánským nebo světlicí barvířskou.

Šťavnaté plody a ořechy jako zákusek

Pro plodožravé ptáky zase na zahradu vysaďte různé druhy bobulovin. Pokud nesklidíte pozdě na podzim všechna jablka, klidně i ta ponechte v korunách stromů, ptáci si na nich sami rádi spraví chuť.

Z bobulovin lze určitě doporučit trnku obecnou, rakytník řešetlákový, mišpuli obecnou, brslen evropský, různé druhy skalníků a svíd, bez černý, kalinu obecnou nebo třeba úplně běžnou lísku obecnou či ořešák královský.

Na čem si pochutnají naši nejběžnější obyvatelé zahrad?

  • červenka obecná – larvy hmyzu, drobná semínka trvalek a letniček, plody dřevin
  • kos černý – hmyz a jeho larvy, bobule, jablka, tukové krmivo
  • sýkora modřinka a sýkora koňadra – hmyz a jeho larvy, mšice, pupeny a květy dřevin, semena a bobule, tukové krmivo, slunečnicová semínka, vlašské ořechy
  • vrabec polní – semena trvalek a trav, pupeny dřevin, hmyz a jeho larvy, obiloviny, slunečnicová semena, proso, tukové krmivo
  • vrabec domácí – semena a ořechy, hmyz a jeho larvy
  • zvonek zelený – semena, bobule dřevin, pupeny dřevin, ovoce

 

21.10.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist