Námel. Houba, díky které se upalovalo na hranici

Paličkovice nachová neboli námel (Claviceps purpurea) může za to, že v minulosti byly některé osoby považovány za posedlé ďáblem anebo obviněny z čarodějnictví. Tři sta let trvalo, než se tato záhada vyřešila. Možná to bude tím, že viníkem byla parazitická houba, která dokáže dokonale napodobit zrno, které infikovala.

Toxická parazitická houba

Paličkovice nachová patří do čeledi Clavicipitaceae. Oblastí jejího původního výskytu je Evropa. Této parazitické houbě se mimořádně daří na kvetoucích obilovinách, v oblibě má zejména pšenici, žito a ječmen. Za dobu své existence získala paličkovice nachová několik lidových názvů, například: tvrdá houba, černidlo, svaté žito, svatý oheň nebo nejznámější označení námel.

Od obilí k infikovanému chlebu

Paličkovici nachové se mimořádně daří ve vlhku, neboť se jedná o vřeckovýtrusnou houbu z čeledi paličkovicovitých, která je jedovatá. Nejenže tato toxická houba napadá obiloviny, ale je schopna infikovat i z nich vyrobený chléb.

Na svém hostiteli vytvoří pevný hlízovitý útvar označovaný jako sklerocium (námel) a následně začne vyživovat spící spory. Ty jsou krmeny tak dlouho, dokud samy nevypadnou. V případě, že dojde ke společné sklizni zároveň s pšenicí nebo žitem, dostanou se některé z milionů spor do chleba upečeného z infikované mouky. Takové obilí či chléb může infikovat každého, kdo jej pozře.

Známky otravy námelem

Historické záznamy hovoří o tom, že záhadná nemoc, která se projevovala nauzeou, děsivými pocity horkosti, halucinacemi a taneční mánií občas postihovala celé vesnice. Postižení mohli dokonce trpět snětivými puchýři a odlupováním kůže.

Dnes víme, že sklerocia – tvrdé tmavé útvary obsahují alkaloidy, se mohou stát původcem onemocnění nazývaného ergotismus. Alkaloidy stahují krevní cévy, způsobují záchvaty, zvracení, nevolnost a děložní stahy, případně gangrénu a následně i smrt.

Extrakce kyseliny pro výrobu LSD

Dlouho předtím, než v roce 1938 A. Hoffmann extrahoval z námelu kyselinu lysergovou, aby ji následně využil k výrobě LSD, dokázali se lidé postižení ergotismem sami zfetovat. Hysterie, kolapsy, pocity, že po nich něco leze, nebo Antonínův oheň, jak se přezdívalo záchvatům tance, to všechno byly projevy otravy námelem. A lidé k tomu ani žádnou LSD nepotřebovali.

Od otravy námelem nebyl ušetřen pochopitelně ani dobytek. Ten, který byl krmen infikovaným zrním, potkala bídná smrt, před níž je postihlo odpadnutí kopyt, uší nebo ocasů. A to všechno měl na svědomí námel, kterému se skvěle dařilo zvláště po neobvykle vlhkých zimách.

Máme se obávat nákazy ergotismem ještě dnes?

Jakmile došlo k objevení příčiny epidemií ergotismu, došlo následně ke zvýšení kontroly mouky, v důsledku čehož se i počty otrav začaly výrazně snižovat. Dnes je povoleným maximem pro zdraví škodlivé námely hodnota 0,2 % námele.

Navíc jsou námelové alkaloidy dobře likvidovatelné tepelnou úpravou, takže při pečení dochází k jejich redukci na polovinu i méně. Díky dodržování povinných zásad zemědělské praxe je u nás možnost nákazy ergotismen velmi nízká.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

5.3.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist