Naplánujte si záhon s letničkami k řezu

Milujete řezané květiny? K tomu nejlépe poslouží letničky. Založte si letničkový záhon a budete se doma těšit z nádherných kytic po celou sezónu.
shutterstock_1448014910-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

S ekologicky pěstovanými květinami se v České republice doslova roztrhl pytel. Je to hlavně tím, že jsme mnohem více informováni o způsobu pěstování komerčních květin v zahraničí, které spíše připomíná chemické pokusy, než vlastní pěstování krásných voňavých květin, které si v květinářství kupujeme.

Na tento fakt zareagovala celá řada českých pěstitelů, kteří se to rozhodli dělat úplně jinak, smysluplně a hlavně ekologicky. Takto vypěstované květiny jsou samozřejmě zdravé, nezpůsobují kožní alergie, jsou voňavé i přirozeně krásné. Do pěstování se ale můžete pustit i vy sami, vypěstovat si letničky k řezu ze semínka není většinou nic složitého, a ačkoli máte stále ještě čas na pěstování, určitě se zamyslete nad tím, jaké osivo si objednáte.

Čím začít

Pokud s pěstováním letniček nemáte moc zkušeností, jistě vás potěší, že to není zase tak moc složité. Chce to jen dodržet základní termíny výsevu, které většina producentů osiv uvádí na zadní straně sáčků hobby kategorie osiva. Většina druhů se vysévá v průběhu března a dubna, ta pomalu klíčící je třeba ale vysít klidně už v průběhu února.

Zaleží na druhu a také způsobu předpěstování. K tomu se nejlépe hodí světlý skleník, který zajistí stabilní světelné podmínky, právě světlo je totiž základem správného vývoje rostlin. K tomu přidejte vhodný výsevní substrát, teplo a zálivku v přiměřeném množství.

Vytápěné skleníky mají tu výhodu, že dokáží zajistit stabilní podmínky, zvláště pokud vyséváte už v únoru. Pokud skleník nemůžete vytopit, pak je lepší termín výsevu i posunout na dobu, kdy se oteplí a výsevní misky přikrýt netkanou bílou textilií, která alespoň částečně mikroklima upraví.

Řešení pro začátečníky

Ne každý má zkušenosti s pěstováním letniček k řezu a někdy se stane, že prostě nevíte, jaké druhy pěstovat. Nabídka je široká, ale v případě, že si nemůžete vybrat vhodné adepty, zkuste si letničky vypěstovat ze směsi semen. K dispozici jsou i letničky na sušení nebo okrasné trávy, které kyticím dodají krásnou lehkost.

Sortiment pro pokročilé

Pokud nepatříte mezi úplně začátečníky, můžete samozřejmě pěstovat i na větší ploše, pokud vám to pozemek samozřejmě dovoluje. V tomto případě má větší smysl výsev jednotlivých druhů. K řezu je možné pěstovat dokonce i některé pnoucí letničky, stačí si jen vytvořit vhodné opory. Dobrým příkladem jsou krásné hrachory vonné (Lathyrus odoratus). Mezi dřevěné kůly stačí natáhnout síť, na kterou rostliny postupně upnete. Sklizeň květů tak bude mnohem jednodušší.

K řezu se hodí sortiment rostlin s dlouhým stonkem, zcela zapomeňte na kompaktní kultivary speciálně šlechtěné pro ornamentální záhony nebo okrasné lemy. Květina k řezu by měla mít pevný stonek i květ, který vydrží manipulaci při tvorbě aranžmá.

Asi nejbohatší sortiment květin k řezu najdete v čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), kterou zastupují například astry čínské (Callistephus chinensis). Ty sežnete v kultivarech s odlišným tvarem květů, oblíbené jsou květy plné, kopretinové s výrazným žlutým středem nebo s úzkými okvětními plátky. Z této čeledě se také jistě setkáte s ostálkou lepou (Zinnia elegans), aksamitníkem vzpřímeným (Tagetes erecta), léčivým měsíčkem lékařským (Calendula officinalis), třapatkami (Rudbeckia) a také krásnými chrpami (Centaurea).

Z jiných čeledí stojí za zmínku letničky se silně vonnými květy, které dokáží v případě mírné zimy přečkat do další sezony, jedná se totiž o letničky nepravé, což znamená, že ve své domovině rostou jako rostliny vytrvalé. Tento případ se týká krásných hledíků větších (Antirrhinum majus), které jsou oblíbené také ve svatební floristice. Z dalších druhů lze doporučit zimní fialu (Cheiranthus cheiri), fialu šedivou (Matthiola incana), hlaváč (Scabiosa atropurpurea), ostrožku (Consolida) nebo třeba limonku zvanou statice (Limonium).

Jak dlouho letničky vydrží v řezaném stavu?

Trvanlivost květin můžeme do velké míry ovlivnit my sami tím, že je sklidíme ve vhodnou dobu. Některé druhy lze sklízet už ve formě poupat nebo mírně nakvetlé, přičemž právě v tomto stádiu se dočkáme nejdelší životnosti. Květiny mnohem déle vydrží, pokud jim pravidelně zastříháváme stonky a měníme vodu.

Do vody lze přimíchat směs pro řezané květiny. Řezané květiny nikdy nedávejte k topení a zrajícímu ovoci. Vysoká teplota a ethanol uvolňovaný při zrání ovoce výrazně zkrátí životnost letniček. Pro každý druh rostliny je typická jiná trvanlivost, ta se může pohybovat od třech dnů po týden i delší dobu.

12.1.2022 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist