Náprstník jako šperk zahrady a to, co o něm možná nevíte

Pokud chcete své zahradě dodat energii lesní nebo přírodní zahrady, určitě nezapomeňte na krásné náprstníky, které se postarají díky svému květenství o nezaměnitelný efekt. Tyto rostliny si můžete vypěstovat ze semen a počítejte, že se vám na zahradě budou stále přesévat. Ačkoli je to prudce jedovatá rostlina, ve farmaceutickém průmyslu již experti dokáží extrahovat léčivé látky pro léčbu srdečních chorob. Vy se ale o léčebné využití této krásné květiny v domácích podmínkách rozhodně nepokoušejte.
pokud-hledate-idealni-rostlinu-do-lesniho-podrostu-pak-naprstnik-urcite-vyzkousejte-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: Lucie Peukertová

Ještě to není ani příliš dlouho, co se běžně náprstník používal jako léčivá rostlina, lékařská věda ovšem naštěstí díky zkoumání zjistila, že náprstník lze pro běžného uživatele označit spíše za prudce jedovatou rostlinu nevhodnou pro vnitřní užití. V minulosti se náprstníkem opravdu léčilo a bohužel z toho vzešlo mnoho otrav, které se mohly projevit jako halucinace nebo tato „léčba“ skončila rovnou smrtí.

Z náprstníku se dnes extrahují některé látky, které se ovšem opravdu v lékařství využívají, a to na léčbu srdce. Jenže tyto látky jsou do léčiv přidány jen v nepatrném množství, čehož v domácích podmínkách nikdy nedosáhneme, proto raději na náprstník jako na léčivou rostlinu zapomeňte a užívejte si ho spíše jako rostliny okrasné.

Jedovatá kráska na zahradě

V současné době se jedovatost okrasných rostlin poměrně hodně řeší, zvláště pak pokud máme malé děti, které vše rádi ochutnají. Není samozřejmě dobré naše nejmenší tomuto riziku nadměrně vystavovat, přesto je třeba upozornit, že naprostá většina okrasných rostlin není jedlá.

Náprstník bohužel patří k těm nejprudším jedům, tři sušené listy už způsobí smrt, což je poměrně malá dávka za takovou cenu.

Jenže příroda tyto jedy dokázala vybavit svíravou hořkou chutí, která by případného „mlsouna“ odradila hned na začátku. Pokud vám ale na zahradě náprstník roste, určitě děti v jeho blízkosti pozorujte a větší ratolesti určitě poučte, že je náprstník spíše jen na koukání a pro opylovače, kteří rádi navštěvují hluboké trubkovité květy.

Ve volné přírodě i na zahradě

Náprstník červený (Digitalis purpurea) patří mezi nejběžnější druhy náprstníků, které pěstujeme na našich zahradách. Vyskytuje se i ve volné přírodě, a to dokonce i v podhorských oblastech. Vyhovuje mu hlavně lesní prostředí, protože mu svědčí stín i polostín s kyprou půdou bohatou na humus.

Tento druh patří mezi dvouletky. Zatímco první rok ze semínka vyroste pouze růžice plstnatých listů, druhým rokem se už můžete těšit na efektní květenství v barvách bílé, světle růžové až po temně karmínovou. Jednotlivé květy působí jako samostatné umělecké dílo, mohou totiž být ozdobené skvrnami nebo jinou kresbou. Na trhu objevíte hlavně odrůdy náprstníku červeného, ale pokud budete mít štěstí, třeba seženete i jiný druh, který může fungovat jako krátkověká trvalka.

Mezi další druhy, které stojí za pozornost, patří například náprstník velkokvětý (D. grandiflora), náprstník rezavý (D. ferruginea) či náprstník temný (D. obscura). Barva květů se může u těchto druhů pohybovat v tónech bílé, růžové, karmínové, meruňkové či cihlové.

Kam se hodí:

Náprstníky perfektně vyniknou ve výsadbách přírodního charakteru, kde nebude na škodu jejich přesev. Vhodné jsou taktéž do venkovských i lesních zahrad, kde zvláště vyniknou odrůdy vysoké téměř dva metry. Nízké kultivary se uplatní hlavně v druhově pestrých rabatech nebo jako zajímavý květinový detail pro pohled z blízka.

Zajímavé kultivary:

  • Digitalis purpurea ´Virtuoso F1 Rose Compact´ – tradiční sytě růžové květy s tmavými skvrnami uvnitř květu
  • D. purpurea ´ Pam´s Choice´ – světle růžový květ s temně fialovými skvrnami uvnitř, které se téměř slévají, krásný barevný kontrast
  • D. ´Illumination Apricot´ – svítivě oranžově žlutý květ se skvrnami
  • D. ´Illumination Rasberry´ – sytě růžový květ s oranžovým vnitřkem

 

30.6.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist