Nářadí, bez kterého se neobejdete

Zkušení „zahradníci“ vědí, že se bez nářadí ani bez strojů při péči o zahradu neobejdou. Ale možná se i vy léta staráte o záhony i trávník, a přesto se vám občas stane, že vám chybí některé nářadí, které by vám usnadnilo práci.

Mechanizované stroje jsou opravdu účinnými pomocníky při péči o zahradu, zvláště teď na podzim, kdy ji potřebujeme připravit na zimu. Jejich nevýhodou však je, že je pořídíte za poměrně vysokou cenu a navíc (chcete-li, aby nám věrně sloužily) vyžadují relativně náročnou údržbu. Pokud se staráte o relativně malý pozemek, stačí pořídit si místo různých drahých zařízení kvalitní nářadí.

Věrná ocel

Při nákupu upřednostňujte nástroje, které jsou zhotoveny z nerezové oceli. Výhodou je, že nepotřebují téměř žádné čištění. Další volbou může být ještě uhlíková ocel, která je sice mnohem levnější, ale vyžaduje nejen důkladnou očistu a naolejování, ale například rýče nebo motyčky potřebují čas od času i naostřit.

Samozřejmě můžete zvolit i potažené nástroje, které na sebe sice nenabalují zeminu apod. a tím pádem nevyžadují žádné složité čištění, ale je nepříjemné, že povrch se po čase začne loupat. Protože je nabídka různého nářadí skutečně velmi pestrá, dejte si pozor, abyste zbytečně neinvestovali do zboží, jehož využití je podobné nebo dokonce stejné. Někdy postačí sada nástavců, které pasují na stejnou násadu.

Snadno a pohodlně

Pořiďte si takové nářadí, které vám práci co nejvíce usnadní. Většinu z nás často bolí záda a přílišné ohýbání nám dokáže znepříjemnit i jinak oblíbenou činnost. Proto se vám bude hodit speciálně upravený rýč, který má páku, s jejíž pomocí můžete pohybovat rycím listem. Vhodné jsou i menší vidle pro práci na záhoně a ruční lopatka a ruční vidle. Ty mívají dlouhou násadu, která vám umožní plít záhony bez zbytečného ohýbání.

Pěstujete-li zeleninu, hodí se vám spíše trojúhelníková motyčka, pro tvorbu řádků a okopávání brambor je vhodnější zase motyčka obdélníková. Uhlazování půdy a jemnou orbu vám usnadní kovové hrábě, zatímco k hrabání listí jsou lepší hrábě umělohmotné nebo dřevěné. Na starou uschlou trávu jsou šikovné zase ty s pružnými zuby nebo motorizované hrábě se zásobníky.

Nůžky na živé ploty

Při prořezávání plotů oceníte speciální zahnutou pilu, ale nezbytné jsou především nůžky s dlouhými rukojeťmi. Zahradnické nůžky na stříhání měkkého materiálu a dřevnatých stonků si kupte co možná nejkvalitnější, ideální jsou takové, které fungují zároveň jako nůžky i kleště. Pokud nemáte v rukou dost síly, použijte nůžky se západkovým mechanismem.

Nezbytné drobnosti

Někdy se může stát, že člověk opomine nutné drobnosti, bez nichž se při práci neobejde. Patří k nim podložky na sezení a klečení, silné zahradnické rukavice, zahradní šňůra, různé tloušťky provazů, úchyty pro rostliny, drát, sázecí kolík, štítky, vodou nesmytelná tužka, zahradnický nůž a brousek, lehká konev s jemným kropicím nástavcem, malý ruční rozprašovač pro postřikování rostlin ve skleníku, bambusové hole a plastická síťovina.

Text: Ivana Kukalová
Foto: Tchibo, OBI, Shuttesrtock

14.10.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist