Kde práce sekačky končí, poslouží vyžínače a křovinořezy

Kde práce sekačky končí, poslouží vyžínače a křovinořezy

Nářadí, vydáno 20. 01. 2017

Do míst na zahradě, kam se sekačka nedostane nebo na křoviny a vysokou trávu se nejvíce hodí vyžínače a křovinořezy. Vyžínač vám bude dobrým pomocníkem pro perfektně posekané okraje trávníku u plotů, zídek či keřů. Oproti tomu křovinořez vám bude silnou oporou při zdolání stařiny, houževnatého porostu, který je plný staré poléhavé trávy a jehož posečení vyžaduje nejen silné ruce, ale také silný stroj.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Na jakou práci je vhodný vyžínač?

Oproti křovinořezu je vyžínač slabší a také lehčí. I přesto jsou možnosti jeho použití poměrně veliké. Využijete ho hlavně k dosekávání míst, kam se sekačka špatně dostane, tedy u vyvýšených teras, plotů a kolem solitérních stromů. Po zakoupení koleček s ním můžete sekat i poměrně malé travní plochy, kde je manipulace se sekačkou náročná a někdy i nevhodná.

Další rozdíl mezi vyžínačem a křovinořezem je konstrukční provedení přenosu hnací síly motoru na strunovou hlavu, kdy se u vyžínačů používá lanka, které strunovou hlavu bez problému utáhnou. Nevhodná je tak výměna této hlavy za jiný nástroj, který je běžný u křovinořezů. Tyto nástroje používejte pouze u systému přenosu hnací síly pomocí pevné hřídele.

Jakou práci zvládne křovinořez?

Jak již bylo řečeno výše, křovinořez je silnější a také výkonnější bráška vyžínače. Díky jeho síle a výkonu je možné použít tento stroj i na sečení křovin, houští nebo dokonce i náletových stromů o určitém průměru kmínku. Tyto stroje většinou disponují i obstojnou variabilitou různých nástavců od strunové hlavice až po pilové kotouče na řezání menších stromků.

Jednotlivé typy motorů:

Benzinové
o    (+) většinou výkonnější
o    (+) odpadá potřeba elektrického prodlužovacího kabelu
o    (-) hmotnost
o    (-) horší údržba a příprava na práci

Elektrické
o    (+) snadnější údržba
o    (+) hmotnost
o    (-) nutnost elektrického kabelu
o    (-) méně výkonné

Elektrické akumulátorové
o    (+) snadnější údržba
o    (+) hmotnost
o    (+) odpadá potřeba elektrického prodlužovacího kabelu
o    (-) akumulátor
o    (-) méně výkonné

Co všechno při výběru zohlednit?

Před samotným výběrem vhodného pomocníka si ujasněte jak často, jaký typ porostu a také na jak velké ploše budete chtít sekat. Pokud hodláte stroj používat často nebo na horší porost či větší plochy, určitě sáhněte vždy po křovinořezu.

Sílu motoru volte nejen podle porostu, ale také podle velikosti sečené plochy. Na rozsáhlé plochy se nejlépe hodí silný motor, nejenže díky němu odvedete práci rychleji než se slabým motorem, ale také si nebudete tolik ničit zdraví. Pro houževnatý a dřevitý porost se poohlížejte po výkonu motoru kolem 1,5 kW a více. Pro občasné posekání vysoké trávy, která není nijak houževnatá a těžká, můžete zvolit výkon motoru kolem 1 kW.

Jaký motor je pro práci lepší?

Připravte se na to, že se u mnoha odborníků či profesionálů nesetkáte s jednoznačnou odpovědí. Jestli je vhodné použít motor 2-taktní nebo 4-taktní záleží hlavně na podmínkách, kde budete stroj používat. Například v hustějších zástavbách bude lepší zvolit 4-taktní motor, který produkuje méně zplodin a je zpravidla méně hlučný, kdežto v lese, kde je zapotřebí většího výkonu vám lépe poslouží 2-takt.

Benzinový 2-takt
o    (-) hlučnější
o    (-) nutnost míchat směs olej + benzin
o    (+) výkonnější, rychlá akcelerace
o    (+) méně náročný na údržbu

Benzinový 4-takt

o    (-) složitější údržba
o    (-) zpravidla menší výkon
o    (+) zpravidla méně hlučný motor
o    (+) produkuje méně zplodin – olej se nemusí míchat do benzinu
o    (+) nižší spotřeba

Pro lehčí práci…

Mnoho výrobců se snaží práci nejen se silnými stroji zjednodušit, a tak se můžete setkat s možnosti přidání koleček na pohodlné a přesné sekání trávy nebo také se systémem lehkého startu, který ocení hlavně ženy.

Výrobci dále doporučují použití popruhů. Než začnete se strojem pracovat, myslete na jeho správné vyvážení. Hlavně u dobrých křovinořezů se setkáte s možností nastavit si vyvážení na míru díky systému oček, na které se stroj na popruh zavěsí. U výkonných, a tedy i těžkých pomocníku používejte pouze popruh na obě ramena. Určitě správné vyvážení nepodceňujte, ušetříte si tím nejen práci, ale také svoje zdraví.

Text: Jan Vrbata


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

29. 05. 2017 Reagovat
Lukáš: Zdravím, děkuji za článek. Co se týče zahradní techniky, nářadí a tak, podívejte se na stránky maister.cz. Třeba tam naleznete něco, co se vám bude hodit.
03. 02. 2017 Reagovat
Martin: Dobry den, myslite si, ze tento vyzinac https://www.naradi-vesely.cz/krovinorez-at3624lge.html je na obcasne (3x-5xrocne na chate - velky prostor) sekani vhodny nebo zbytecny?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha