Šikovní pomocníci nejen na úklid listí

Šikovní pomocníci nejen na úklid listí

Nářadí, vydáno 20. 11. 2018

Stejně jako patří k podzimu sychravé počasí, je pro toto období typické také velké množství spadaného listí. Za určitých podmínek lze tento organický materiál poměrně dobře kompostovat nebo ho lze také použít jako substrát k rododendronům či borůvkám namísto kontroverzní rašeliny. Prvně však musíme listí z pozemku dostat na jednu hromadu, k tomu nám právě dobře poslouží zahradní fukary nebo vysavače.

Rostlina dne

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský je opadavý keř nižšího vzrůstu, dorůstá totiž výšky maximálně 1 m. Na výhoncích můžete najít...

Vysavače nebo fukary?

Kdysi dávno jste museli vždy před nákupem řešit, zda pořídíte fukar nebo zahradní vysavač. Dnes už za vás tento problém vyřešili výrobci. Mnoho strojů jsou v podstatě 2 v 1, tedy fukar a vysavač v jediném stroji. Na vás tak už zbylo jen vybrat pomocníka dle síly a účelu, pro který bude převážně používán.

Listí uklidíte raz dva!

Mnoho zahrádkářů si nedovede představit, jak je možné s pomocí fukaru uklidit listí na zahradě. Pravdou je to, že to není tak těžké, ale je to otázka správně zvoleného postupu. Pokud je váš hlavní záměr při koupi nového stroje úklid listí, poohlížejte se po fukaru, který umí regulovat výkon. Bez tohoto mechanismu se vám bude listí uklízet těžko a nakonec asi sáhnete po hrábích. 

Jestliže je váš záměr listí zkompostovat nebo uklidit do pytlů, které pak budete přepravovat na jiné místo, je pro vás lepší pomocník vysavač spolu s drtičem. Jedinou nevýhodou stroje s drtičem je, že se vám ne vždy podaří využít jeho celý objem. Listí bude sice nadrcené, ale také bude něco vážit a tím spíše, pokud bude listí mokré. Na druhou stranu pro kompostování je listí vhodné nadrtit na co nejmenší kousky, jinak se může rozkládat po delší čas a celý proces kompostování se tím může znatelně narušit.

Co je to injektor?

Díky funkci injektor se nemusíte bát o poškození drtícího mechanismu vysavače kamením nebo jinými většími a tvrdými předměty. Dále se také do drtícího ústrojí nedostanou šneci a jiní živočichové. Princip je jednoduchý, při nasátí těžšího předmětu ho injektor „pošle“ přímo do sběrného vaku mimo drtící ústrojí.

Fukary nejen na listí

Fukary lze kromě sfoukání listí na jednu hromadu použít i na jiné činnosti. Můžete s ním například rozfoukat čerstvě napadaný prašan nebo piliny z trávníku či prach z cesty. Pravdou ovšem je, že v některých případech je už nutné vybírat silnější stroje. 

Pro aktivního zahrádkáře je ovšem fukar a vysavač použitelný stroj v průběhu celého roku, a to nejen na spadané listí. Z tohoto důvodu je už ale nutné zakoupit stroj, který bude opravdu kvalitní, protože jeho použití bude mnohostranné a také velmi časté.

I výkon je potřeba!

Pro drobné práce a pro občasné použití si vystačíte nejen s levnějším, ale také lehčím modelem na elektrický pohon. Stroje na elektrický pohon jsou také i tišší, což kromě vás ocení jistě také vaši sousedé tím spíše, pokud bydlíte v hustě obydlené čtvrti. Pro časté použití nebo pro těžší práci budete muset sáhnout po modelu s benzinovým motorem. 

Výhodou těchto pomocníků je velká síla a možnost pracovat i na místech, kde není k dispozici elektrická přípojka nebo je příliš daleko. Nevýhoda benzinových typů je jejich vysoká hlučnost, větší váha a také je třeba se o motor více a odborněji starat. V případě vysoké hmotnosti stroje se poptejte prodejce po řešení uchycení na záda. Hmotnost se tak rozloží a vy zvládnete i časově náročnější práci na zahradě.

Průtok vzduchu, těžko uchopitelný parametr

Spolu s pojmem výkon motoru stroje je spjat i průtok vzduchu, což by měl být jeden z hlavních parametrů, který by vás měl při výběru zajímat. Co si ale představit pod hodnotou 500 m3 za hodinu? Vesměs opravdu silné stroje mají průtok vzduchu nad 1200 m3, kdy se rychlost vzduchu pohybuje okolo 240 km/h. Takto silní pomocníci jsou však určeni pro profesionální nasazení. Na nejběžnější práci si vystačíte s hodnotami spíše polovičními. Pravděpodobně proto jsou pro vás i tyto hodnoty spíše virtuální než hmatatelné. V tom případě nezbývá než si od známého zapůjčit jeho fukar a zkusit, zda vám vyhovuje či nikoliv. Parametry zkušebního fukaru posléze použijete jako odrazový můstek pro váš výběr.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha