Šikovný pomocník na úklid listí

Šikovný pomocník na úklid listí

Nářadí, vydáno 14. 11. 2017

Máme tu podzim a s ním nám na zahradě přibylo i mnoho spadaného listí. Na záhonech listí můžete nechat, dobře poslouží jako ochrana rostlin proti mrazům. Z trávníků a ze zpevněných povrchů listí raději odstraňte. Uklidit listí na zahradě vám pomůže zahradní fukar či zahradní vysavač. Tyto pomocníky dobře využijete nejen na velkých zahradách, ale dobře poslouží i na vyfoukání listí z malých pro hrábě špatně dostupných ploch.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Co všechno zahradní fukary zvládnou?

Není to dlouho, co jste mohli v obchodech narazit na stroje pouze s jednou funkcí jako je například foukání nebo vysávání. Dnes se setkáte spíše s multifunkčním strojem, který je mnohem lepší právě kvůli svému širokému spektru prací se kterými vám dovede pomoct.

Kromě běžných funkcí jako je vysávání či foukání můžete zakoupit produkt s mulčovací nebo drtící funkcí. Tyto funkce jsou užitečné, pokud chcete listí kompostovat nebo vlastníte větší zahradu, nemusíte tak neustále odvážet listí do kompostéru, protože ho zpracujete přímo na místě.

Myslete také na malé pomocníky na zahradě

Pokud máte strach z použití funkce drcení či mulčování kvůli drobným živočichům, zakupte model s injektorem. Injektor zabrání drobným živočichům, aby se dostali do drtícího ústrojí. Automaticky je „pošle“ do sběrného vaku mimo drtící nože.

Možnosti pohonu:

Fukary či zahradní vysavače se dle pohonu dělí na typ:
•    s elektrickým motorem
+ cena
+ hmotnost
- výkon
- nutný přívodní elektrický kabel

•    s benzínovým motorem
+ výkon
+ nepotřebuje přívodní elektrický kabel
- cena
- údržba a hmotnost

Na malých zahrádkách nebo v zástavbě používejte stroj raději na elektrický pohon. Nejenže nepotřebujete vysoký výkon, ale i hlučnost nebude tak vysoká oproti benzínovým strojům. Pro použití na větších zahradách zakupte spíše vysavače s benzínovým pohonem. Jsou výkonnější a kromě úklidu spadaného listí zvládnou vyfoukat i spadaný prachový sníh z dlažby.

Čeho si všímat při koupi…

Při výběru síly a výkonu je lepší mít možnost si zapůjčit stroj od souseda či známého. Těžko si lze totiž představit, co se pod parametrem průtok vzduchu 700 m3 za hodinu skrývá za výkon. Opravdu silný stroj se skrývá například za průtokem vzduchu kolem 850 m3 za hodinu a jeho rychlostí kolem 270 km/hodinu. Fukar s těmito vlastnostmi si velmi dobře poradí s odfouknutím mechu v trávníku nebo větších větviček.

Všímejte si také objemu sběrného vaku. Ne vždy platí čím větší vak, tím lepší. Velký objem sběrného pytle znamená i velkou hmotnost plného pytle, který v případě mulčování může způsobit i bolesti zad po práci.

Zeptejte se také na možnosti regulace průtoku vzduchu. U elektromotorů je nastavení krokové nebo plynulé. U benzínových motorů regulujete výkon ubráním nebo přidáním plynu. Ne vždy budete potřebovat takovou sílu. Například při foukání listí na hromadu, kdy plný výkon je spíše kontraproduktivní.

Zjistěte si i případné vychytávky, které výrobce u stroje nabízí, může se jednat třeba o kolečka, delší hubici či systém uchycení trubice. Zhodnocení přínosu těchto vychytávek již záleží pouze na vašich přednostech a potřebě.

Volte vhodné materiály provedení

Při koupi si důkladně prohlédněte celý stroj. Všechny materiály musí dobře lícovat k sobě. V případě mulčovacího či drtícího ústrojí dbejte na železné provedení nožů. Nemusíte mít pak obavy o nože v případě nasátí kamínků nebo jiných tvrdých předmětů.

Buďte ohleduplní

Je třeba si uvědomit, že fukary patří do skupiny poměrně hlučné techniky. Používejte je proto ohleduplně vůči sousedům. Pokud vám bude stačit malý výkon, můžete sáhnout po akumulátorovém provedení. Hlavní předností tohoto řešení je právě malá hlučnost. U výkonných fukarů je však vysoká hlučnost samozřejmost, která nejde jinak než ohleduplností vyřešit.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 12. 2016 Reagovat
Marcel Král: Myslíte si, že je dobrá koupě tohoto fukaru v poměru cena/výkon http://www.naradi-vesely.cz/fukar-listi-36v-bl300-0.html - je teď ve slevě a můj minulý se mi rozbil:( Děkuji
02. 12. 2016 Reagovat
Čtenář: Dobrý den. Mám fukar/vysavač Stiga SBL 327 V s dvoutaktním benzínovým motorem. Chtěl jsem se zeptat, zda je normální, že bez přidání plynu (prostě na nejnižší možný výkon), v režimu fukar, zařízení stále znatelně fouká? Zda i vysává, v režimu vysavač, nevím protože pokud ano půjde o velice malý/zanedbatelný až nepostřehnutelný výkon. Jde o špatné seřízení volnoběhu? Je to v pořádku a je tomu tak právě kvůli větším nárokům (odporům) na výkon při vysávání, je tomu tak kvůli chlazení motoru,... je tomu tak z jiného důvodu (jakému)? Děkuji. P.S. Prosím neodpovídejte e-mailem (ten co jsem uvedl je smyšlený), žádný nemám, ale v diskusi a pro všechny vaše čtenáře. Určitě nebudu jediný kdo se tomu podivuje (je to totiž protivné, ne vždy chcete celý stroj vypínat, někdy kvůli zmíněné vlastnosti nemáte na zbytí), pokud má takto přístroj seřízen. Děkuji.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha