Údržba zahradní techniky před zimou

Údržba zahradní techniky před zimou

Nářadí, vydáno 27. 10. 2016

Blíží se konec zahradnické sezony a je čas zazimovat zahradní techniku. Pro ty z vás, kteří používají elektrické stroje, nebo máte zahradnické techniky málo, to bude lehký úkol, který vás nebude stát ani moc času. Ostatním doporučujeme sáhnout po tužce a papíru a sepsat si veškeré vybavení, které používáte. Snažte se věnovat strojům dostatečnou péči a zazimování nepodceňte.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Než se pustíte do zazimování či případných oprav, zhodnoťte, jestli není daná práce nad vaše technické vědomosti. U většiny elektrických zahradních strojů je zimní údržba jednoduchá a zařízení je koncipováno tak, aby ji zvládl i naprostý laik.

U strojů, které mají benzinový motor, je už údržba těžší a mnohdy se bez servisu neobejdete. Podívejte se proto ve vašem okolí, jestli právě značka vaší techniky nenabízí posezonní servis. Ve většině případů servis nabízí i slevu na opotřebované díly nebo na koupi příslušenství či jiného stroje v případě, že je diagnostika techniky špatná.

Co zvládne laik?

Jak jsme zmínili výše, stroje s elektrickým pohonem mají jednodušší posezonní servis a mnohdy je stačí jenom dobře umýt a očistit. Není nutné řešit provozní kapaliny nebo seřízení běhu motoru jako u benzinových motorů. Při čistění pouze dbejte na správné použití čisticích přípravků na dané materiály a nechte stroj pořádně oschnout, než jej uklidíte. Po vyčištění zkontrolujte správné dotáhnutí šroubů, vrutů a jiných spojovacích materiálů, všechny povolené šrouby a ostatní součástky s citem dotáhněte a zkontrolujte, jestli je spoj v pořádku a zda materiály k sobě správně lícují.

Broušení nožů či řetězů ponechte raději na odborníkovi, který vám může také doporučit výměnu v případě, že je čepel nože či řetěz již velmi poškozen. Špatné nabroušení vede nejenom k horší práci stroje, ale také hrozí zničení motoru v případě jeho veliké zátěže.

Benzinové motory mají náročnější servis

Náročnější a těžší jsou na údržbu stroje s benzinovým motorem. I v tomto případě je nutné všechny součásti řádně a pečlivě omýt a nechat oschnout. Zkontrolujte šrouby a vruty a v případě povolení je dotáhněte. Broušení nožů a řetězů i v tomto případě nechte raději na odborníkovi, který by se měl o vše postarat.

 Dále je nezbytné vyčistit vzduchový filtr. Většinu filtrů stačí profouknout vzduchem. V případě většího zanesení zjistěte, jestli lze daný typ filtru propláchnout ve vodě nebo přímo vyprat.

Před vylitím provozních kapalin ještě zkontrolujte běh motoru a jeho otáčky. Zde určitě zvažte návštěvu autorizovaného servisu, kde mají technici více zkušeností a v případě problému navrhnou několik způsobů řešení.

Po kontrole motoru vypusťte všechny provozní kapaliny. Většina přístrojů má vypouštění provozních kapalin jednoduše vyřešeno a není třeba vymýšlet vlastní postupy. U ostatních můžete přidat do benzinu směs proti zmrznutí a olej nechte vyměnit odborníka. Při čištění i při vypouštění dbejte na povolené naklápění přístroje. Při větším náklonu mohou některé provozní kapaliny vytéct a ušpinit někdy i důležité součásti stroje.

Na co si dát pozor?

V neposlední řadě nezapomeňte na bezpečností prvky. Zkontrolujte pevnost lanek, řemenů a jiných součástek celého mechanismu. U sekaček s pojezdem zkontrolujte pojezdové převody a řemen. Podívejte se také do manuálu, kde je celý postup údržby zapsán, a zkontrolujte správnost jednotlivých kroků údržby.

U běžné zahradní techniky, jako jsou sekačky, plotostřihy či křovinořezy, se setkáte spíše se stejnou údržbou bez ohledu na značku. Přesto přistupujte k servisu operativně. Mnoho výrobců dnes přichází s různými vylepšeními, která mají práci se strojem ulehčit a v drtivé většině případů se jedná i o patentované řešení, které jiný výrobce nemůže nabízet, a údržba je následně v tomto ohledu odlišná od ostatní techniky jiných výrobců.

Pokud používáte pro práci na zahradě větší stroje jako například traktůrek nebo rider, je návštěva autorizovaného servisu spíše nutná. To platí i o přístrojích, které jste zakoupili nově v dané sezoně a je vhodné provést první seřízení a kontrolu správného chodu jednotlivých součástí.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha