Nastartujte trávník pro novou sezónu

Jaro je nejen novou sezónou pro zahrádkáře a zahradníky, ale rovněž pro ty, kteří mají kolem svého domu třeba jen trávník. I o ten je třeba se pečlivě starat, aby vypadal zdravě a udržovaně. Brzy nastane čas s touto činností opět začít.
shutterstock_1754015771-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

První sečení sezóny

Oschlá půda a nově rašící tráva jsou neklamnými signály pro první nastartování travní sekačky v nové sezóně. Trávník se však nesmí séct příliš nízko. Jedno sečení by mělo zkrátit trávu pouze o polovinu. Běžný užitkový trávník se má podle doporučení odborníků séct na výšku 3 až 5 cm. Na stinných místech je doporučováno dodržovat vždy spíše horní hranici sečení.

Vertikutace nutností

Máte-li po zimě v trávníku vytvořenou plsť, neobejdete se pravděpodobně bez vertikutace. Díky vertikutaci se naruší celistvost zplstnatělé vrstvy a voda i vzduch budou moci proudit opět ke kořenům trav. Nemusíte se obávat, vertikutací pocuchaný trávník se zotaví velmi brzy, postačí, když jej budete za suchého počasí zalévat a rozhodíte do něj hnojivo s okamžitým účinkem.

Hnojení trávníku

Máte-li to štěstí a váš trávník je v dobré kondici hned po prvním sečení, postačí jeho přihnojení hnojivem postupně se uvolňujícím. Takové hnojivo bude trávě poskytovat živiny i několik měsíců. Myslete ale na to, že pokud trávník přihnojíte a následně nezaprší, musíte jej zavlažit sami. Je to opravdu nezbytné.

Potřebujete-li osít novou plochu, počkejte s touto činností do konce dubna. Tehdy už bývá půda dostatečně prohřátá.

Relaxační zahrada pro celou rodinu

Na tento typ zahrad se nejlépe hodí rychle klíčící travní semeno, například Král trávníků anebo Floria Park, případně Aros Standard. Takový typ trávníku pak snese zatížení brzy, ovšem ne příliš silné. Dopřejte mu 1x za týden sečení a respektujte jeho střední potřebu zálivky.

Trávníky v předzahrádkách

Pomalu rostoucí trávníky, které nacházíme nejčastěji v předzahrádkách a také u chat, vyžadují vysokou hustotu s možností pochozu a měly by rovněž snášet sucho. U těchto typů trávníků provádíme sečení jen 1x za 6 týdnů a hnojení jen 1x za rok. Jako travní osivo pro ně využijeme například Wolf Garden Supra.

Trávník do stínu potlačující růst plevelů a mechů

Na stinných místech, ale i na slunci dobře roste trávní semeno Floria stín nebo Wolf Garden Supra. Tento typ trávníku mívá husté drny a tak přispívá k potlačení růstu plevelů a mechů. Má poměrně vysokou potřebu vody, je nutné jej 1 x týdně séct.

 

20.3.2023 7:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Trávník - základní ošetřování a údržba

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist