Návrat české venkovské zahrady

Zahradní architektura a současné zahradní trendy doslova přejí tradicím a dříve oblíbeným zahradním stylům. Mezi ně patří také venkovské pojetí zahrady, ve které najdete kromě tradičních trvalek, také sezonní výsadby, ovocné stromy, květnaté louky nebo třeba užitkový koutek s voňavými bylinkami a zdravou zeleninou. Venkovská zahrada mívá často charakter zahrady přírodní, oba styly se totiž perfektně kombinují a vytváří tak jedinečný funkční celek.

Česká venkovská zahrada dříve představovala samozřejmou součást našeho venkova. Časem jsme se ovšem vzhlédli v zahradách městského stylu a tak se stalo, že krásné ovocné stromy vystřídaly stálezelené jehličnany a záhony plné zeleniny nahradily výsadby okrasných keřů.

Dnešní doba je otevřená pro více zahradních stylů, proto není divu, že se opět rádi vracíme k tradičnímu pojetí zahradních kompozic.

Styl venkovské zahrady

Kompozice venkovské zahrady bývá poměrně dost různorodá. Dříve pro ni bylo typické, že musela své majitele především uživit, okrasným rostlinám byla věnována pouze malá část pozemku, na kterém si majitelé pěstovali například okrasné trvalky pro výzdobu domu nebo pro různé příležitosti. Další plochy zaujímaly ovocné sady, květnaté louky a především užitkové plochy určené pro pěstování zeleniny a různých plodin vhodných pro dlouhodobé uskladnění.

Potřeby obyvatel se ovšem během let výrazně změnily, na což musí reagovat i nově přizpůsobený zahradní styl. V jeho rozvolněné kompozici tak mají své místo užitkové plochy, které ovšem nemívají z časových důvodů majitelů zahrady až takovou rozlohu, která byla typická pro staré zahrady.

V současné době je velice oblíbené pěstování netradičních druhů zeleniny a bylinek, které lze využít různými způsoby. Do českých venkovských zahrad se opět vrací také ovocné stromy, které často doplňují dřeviny patřící do skupiny drobného ovoce.

Okrasný trávník a květnatá louka

Dříve jsme si zahradu bez intenzivně udržovaného trávníku snad ani neuměli představit. Dnes už ale není rozhodně ostuda, když v travnaté ploše rozkvetou sedmikrásky a smetanky, které s radostí obletují čmeláci.

Květnatá louka je s venkovem tradičně spjata a navíc plní důležitou ekologickou funkci. Oproti okrasnému trávníku má hned několik výhod – nevyžaduje pravidelnou seč, dobře si poradí i se suchem a nemusíte u ní řešit postřiky proti plevelům. V praxi se často kombinuje květnatá louka s okrasným trávníkem, který bývá situován poblíž domu.

Rostliny jako stvořené pro venkov

Z ovocných stromů jsou již dlouhou dobu oblíbené jabloně, hrušně, třešně a slivoně. Stále více se zvyšuje poptávka po starých odrůdách, které dříve určovaly kolorit typického venkova. Mnoho z těchto odrůd se hodilo především pro dlouhodobé uskladnění, na sušení křížal nebo na výrobu specifických výrobků typu zavařenin nebo marmelád.

Oblíbené byly také trnité mišpule obecné (Mespilus germanica), staré odrůdy růží (Rosa sp.), klokoč zpeřený (Staphyllea pinnata), šeřík obecný (Syringa vulgaris) nebo například vděčná zlatice (Forsythia sp.).

Ze skupiny trvalek je možné jmenovat pivoňky (Paeonia lactiflora, P. officinalis), kopretina šarlatová (Tanacetum coccineum), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), mák východní (Papaver orientale) nebo také orlíček obecný (Aquilegia vulgaris).

Text a foto: Lucie Peukertová

11.1.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist