Návrh zahrady – kdy a jak začít

Máte dokončenou novostavbu domu, chtěli byste mít krásnou a útulnou zahradu a nevíte jak na to? Právě pro Vás je připravena série těchto článků, která Vás provede krok po kroku kompletní problematikou od návrhu zahrady, přes realizaci až po její údržbu a pohodlné a bezstarostné využívání. Prvním krokem k vysněné zahradě je oslovení zahradního architekta.

Návrh zahrady – kdy a jak začít
Návrh zahrady – kdy a jak začít (Zdroj: shutterstock.com)

​Kdy je ten správný čas oslovit zahradního architekta

V případě novostavby je tomu tak nejlépe v době, kdy máte hotovou hrubou stavbu, dříve je to zbytečné. Projektant potřebuje vidět ráz domu, aby s ním mohl koncepčně a kompozičně sladit a potřebuje také vidět stávající terén po dostavbě domu, aby dokázal, co možná nejlépe propočítat náklady na terénní úpravy pozemku. Pokud se jedná o rekonstrukci nebo přestavbu stávajícího domu, je vhodná doba pro kontaktování projektanta po dokončení venkovních stavebních úprav. Zpracování projektu není rozhodně dlouhodobá záležitost, jedná se v průměru zhruba o 4 až 5 týdnů od první návštěvy, dle náročnosti projektu a požadavků zákazníka.

Jak najít dobrého projektanta a do jaké míry se spolupodílet na návrhu zahrady( obr 1 a 2 )

Nejlépe je vyhledat takovou zahradnickou firmu, která Vám nabízí jak vypracování projektu zahrady, tak také její zrealizování.Tato firma Vám pak zajistí komplexně vše počínaje projektem a konče předáním hotové zahrady s nabídkou následné pravidelné či jednorázové údržbové péče. V tomto oboru je důležité, aby šly ruku v ruce znalosti zahradního architekta pracujícího za počítačem se znalostmi „z terénu“ při realizacích. Projektant má pak možnost dohlédnout na to, aby byla zachovaná základní myšlenka návrhu a aby byla zahrada zrealizovaná tak, jak je v projektu zakresleno. Vám to naopak ušetří čas s hledáním další firmy a v průběhu zpracování projektu máte možnost již vybranou firmu lépe poznat a prohlédnout si z jejich referencí, jak vypadají jejich návrhy zahrad nejen „na papíře“ ale také v reálu po dokončení. Navíc lze v průběhu navrhování částečně přizpůsobit výslednou cenu realizace finančním možnostem klienta například použitím dražšího nebo levnějšího rostlinného sortimentu apod. Cílem projektanta je vyhovět přání a požadavkům klienta v souladu se správnými zahradnickými postupy a zákonitostmi.

Proto je důležité hned na začátku s projektantem hovořit o tom, jaký typ zahrady se Vám líbí (venkovská, moderní atd… ) a jakým způsobem chcete zahradu využívat (odpočinek, dětské hry, zahradničení,…). Ještě důležitější je ale důvěřovat v projektantově odbornosti a zkušenosti a nechat na jeho uvážení nejenom umístění jednotlivých rostlin, ale také celkovou kompozici zahrady (tvary a velikosti záhonů, návaznost osadby na dům, seskupení rostlin, navrženou hustotu výsadby atd…). Vždy je důležité řešit zahradu jako jeden celek, nikoli po částech. Každý projektant Vám dá možnost k projektu se vyjádřit a pokud se objeví více variant řešení, dá Vám prostor k diskusi. Výsledný návrh zahrady se Vám jako klientovi musí líbit,  projektant ho tvoří pro Vás, nikoli pro sebe a měl by se snažit zakomponovat všechny Vaše potřeby a požadavky do koncepce projektu tak, aby byla zahrada hezká a zároveň funkční.

Jak probíhá první schůzka a co si na ni připravit

Kromě představ a přání o využití Vaší budoucí zahrady je důležité připravit si na první schůzku také půdorysný plán pozemku se zákresem domu a případně ostatních staveb na pozemku. V případě, že máte pozemek svažitý, je dobré mít ho také výškově zaměřený, usnadníte tím projektantovi práci. Máte-li již hotové dlažby a další zpevněné plochy ( např. podestu pod zahradní domek, terasu atd. ) i toto vše je zapotřebí do plánku pozemku přesně zakreslit.

Co obsahuje projekt zahrady

Zahradní architekt si pozemek prohlédne, nafotí, případně přeměří a pobaví se s Vámi o Vašich představách. Na základě toho vypracuje první studii zahrady, kterou se zákazníkem na následujících schůzkách dále rozvíjí a dopracovává. Výsledkem je finální projekt zahrady, který obsahuje osazovací plán zahrady v půdoryse, seznam rostlin, průvodní dokument – textovou část projektu a 3D vizualizace návrhu. Toto všechno obdržíte jak v tištěné podobě tak také v elektronické na CD. Většina zahradních architektů již dnes používá při projektování speciální grafický program, ve kterém si může zákazník jednoduše prohlédnout celou zahradu část po části ve 3D a vše si tak snáz představit.

Program umožňuje prohlédnout si zahradu v jednotlivých letech po výsadbě a také si můžete projít zahradu v jednotlivých ročních obdobích (máte např. možnost podívat se jak se střídají ve kvetení jednotlivé rostliny a které rostliny zůstanou i přes zimu stále zelené ). Dále lze v programu zobrazit pohyb stínů stavebstromů na pozemku. Po dokončení projektu přichází na řadu samotná realizace zahradních úprav. Zakládání zahrady není rozhodně otázkou pouze jara nebo podzimu, vyjma chladné zimy s teplotami hluboko pod nulou nebo se sněhovou nadílkou lze zakládat zahradu kdykoliv, naopak zimní období je ideální pro zpracování projektu, protože máte čas vše si do jara promyslet.


Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská (Chaloupková)
www.stylovezahrady.cz

Publikováno: 07.02.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na moderní atypická okna

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vybrat atypická okna, z jakého materiálu a jak s nimi pracovat při instalaci?

Budování japonské zahrady

Víte, jaké náležitosti by měla splňovat typická japonská zahrada?

Bílá zahrada

Vytváření bílé zahrady - vysazování primárně bíle kvetoucích rostlin a keřů

Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

Dalibor Janda a jeho zahrada

Reportáž s Daliborem Jandou a povídání o jeho zahradě, kamenných prvcích v a sochách v ní umístěných

Pavel Bobek a jeho zahrada

Přemek Podlaha je se štábem Receptáře na návštěvě na zahradě u Pavla Bobka

ČTĚTE DÁLE

Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití
Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití

Zahradní architektura

Práce se dřevem je krásná. Jde totiž o skvělý nadčasový materiál s dlouhou životností. Víte však, co udělat, abyste si dřevo k zpracování připravili?

Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky
Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky

Zahradní architektura

Výběr zahradního architekta může mít zásadní vliv na to, jak bude vaše zahrada za pár let vypadat. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste nešlápli vedle.

Plánování zahrady může být i zábavou
Plánování zahrady může být i zábavou

Zahradní architektura

Při plánování zahrady můžete realizovat své sny, ty si nejdřív nakreslete na papír. Můžete vše zvládnout, i když nejste vystudovaný zahradní architekt.

Pergoly – příjemná zahradní architektura
Pergoly – příjemná zahradní architektura

Zahradní architektura

Pojem pergola se používá v několika významech, ale primárně se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná i kovová konstrukce určená k podepření popínavých rostlin, stejně tak jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek k venkovnímu posezení. Pergola je klasickým příkladem zahradní architektury. Máte pro ni na své zahradě dostatek místa? I kdyby ne, zkuste některé z našich tipů!

Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít
Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít

Zahradní architektura

Pro někoho je zahrada místem odpočinku s možností seberealizace, byť i třeba v podobě práce. V některých případech je nutné při plánování zahrady povolat zahradního architekta, ale pokud si chcete svou zahradu vytvořit sami prakticky už od fáze projektu, máme pro vás několik užitečných rad. Důležité je si uvědomit, jaké práce zvládnete sami a kdy je přeci jen dobré se poradit s odborníkem.

Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor
Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor

Zahradní architektura

Stromy dodají zahradě atmosféru, jakou nic jiného nedokáže. Na jaře potěší krásnými květy a ovocné druhy nás za péči odmění jedlými plody. Jaké druhy se na vaši zahradu hodí a kam je vysadit, aby dělaly jen radost?

Altánek nebo pergola?
Altánek nebo pergola?

Zahradní architektura

Altánek funguje spíše jako lehká zastřešená zahradní stavba sloužící k oddechu. Pergola, ta vlastně představuje určitý druh plotu. Svým více méně okrasným vzezřením se hodí spíše do zahrad venkovského typu. Oba tyto typy staveb řadíme k drobné zahradní architektuře. Vhodným zakomponováním do prostředí zahrad vytvářejí oba typy vynikající relaxační podmínky pro všechny generace.

Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?
Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?

Zahradní architektura

Zimní klid využijte na plánování zahrady. Možná si myslíte, že najmout zahradního architekta jsou vyhozené peníze, ale ve výsledku vám může hodně peněz ušetřit, protože on má zkušenosti, které vy budete teprve sbírat. Máte nejvyšší čas, abyste vhodného našli a společně vytvořili návrh, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační
Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační

Zahradní architektura

Počátkem roku většinou vždy plánujeme, dáváme si různá předsevzetí a možná právě letos jste si dali také jedno: už konečně předělat pozemek kolem dostavěného domu a udělat z něj hezkou oku lahodící zahradu určenou k relaxaci, nikoli k neustálé dřině.

Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami
Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami

Zahradní architektura

Pořídili jste si pozemek a už teď se nemůžete dočkat vlastní zahrady? Při tvorbě návrhu zahrady máte na výběr ze dvou možností. Buď oslovíte zahradního architekta, který vypracuje podrobnou projektovou dokumentaci, nebo se do návrhu pustíte sami. Druhá varianta je oblíbená hlavně u milovníků zahradničení, ale ne vždy se vše povede podle našich představ. S jakými úskalími se v tomto případě můžete setkat?

Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko

Zahradní architektura

Voda v zahradě je krásná a rozhodně by tedy právě v té naší zahradě nemělo chybět jezírko. Ať už v jakékoliv podobě a velikosti.

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?
Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Zahradní architektura

Zahrada by vždycky měla souznít se stylem a typem domu, dotvářet i podtrhovat jeho architekturu a dávat celkovému vyznění domu vyniknout. Bylo by chybou vybírat dům a dívat se na stavební pozemek jen jako na technologickou základnu a ignorovat stromy, keře, přirozeně zatravnělé plochy atd. A pokud podobné věci dělá váš architekt, pak je to architekt špatný. Budete-li stavět dům na staré vzrostlé zahradě, máte o několik povinností navíc a přitom si vlastně můžete gratulovat. Jak je to možné?